Prezydent Duda o prowokacji w Kaliszu: Barbarzyństwo! „Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu”

"Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita" - napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda, potępiając antysemicką prowokację prorosyjskiego aktywisty Wojciecha Olszańskiego ps. Aleksander Jabłonowski.

Andrzej Duda
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

11 listopada w Kaliszu publicznie spalono tekst „Statutu Kaliskiego” – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r. Uczestnicy wydarzenia wznosili antysemickie okrzyki. Okazuje się, że za całą akcją stoi Wojciech Olszański (znany także jako Aleksander Jabłonowski), znany prorosyjski aktywista. To on w 2014 r. oskarżył Antoniego Macierewicza o działania przeciwko interesom Polski „dla chwały Ameryki”. Nazwał go wówczas „agentem amerykańskim”, „agentem Pentagonu” i „agentem światowego masoństwa” oraz zarzucił mu, że „nie jest katolikiem”.

Sytuacja wzbudziła dużą dyskusję. Wiele środowisk odcięło się od działań Olszańskiego.

- Wydarzenia z 11 listopada br., jakie miały miejsce w Kaliszu, są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca

- napisali w oświadczeniu przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, potępiając antysemicką prowokację dokonaną w Kaliszu. 

Prezydent: To barbarzyństwo!

Do tej prowokacji odniósł się dziś też prezydent RP Andrzej Duda.

- Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady

- napisał na Twitterze. 

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Aleksander Jabłonowski #antysemityzm

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo