Mają w sercu Polskę i Śląsk! Wśród wyróżnionych Tomasz Sakiewicz i Kluby Gazety Polskiej

- Kiedy katowicki biskup August Hlond, (który miał być prymasem Polski), pisał pierwszy wstępniak do "Gościa Niedzielnego" zwracał się do poróżnionych środowisk, by nieść dobre słowo i pociechę - mówił ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny tygodnika "Gość Niedzielny" odbierając wyróżnienie "Gwiazdy Górnośląskiej", którą władze województwa śląskiego nagrodziły wczoraj osoby, które "mają w sercu Polskę i Śląsk". Wyróżnienie otrzymali także za konsekwentną politykę historyczną i godną postawę m.in. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" oraz Kluby GP.

Tomasz Sakiewicz odebrał prestiżowe wyróżnienie
fot. Agnieszka Kołodziejczyk

Wczoraj w Katowicach, w Filharmonii Śląskiej, wręczono odznaczenia "Gwiazdy Górnośląskiej" dziennikarzom, działaczom społecznym, przedstawicielom administracji, politykom, duchownym i żołnierzom.

- Nie wiemy dokładnie, ile osób przed II wojną wyróżniono "Gwiazdą Górnośląską". Przyznawali ją powstańcy śląscy ludziom kultury, gospodarki, polityki, zasłużonym patriotom. Nie znamy dokładnych danych, bo w 1939 r. listy spalono, by nie wpadły w ręce nazistów. Także po zakończeniu działań wojennych Związek Górnośląski zabiegał, by wrócić do odznaczeń, ale uznano je za nie na miejscu

- mówi prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, historyk, dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, (również wyróżniony odznaczeniem "Gwiazdy").

Samorząd województwa śląskiego postanowił wrócić do wyróżnienia z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich (2019, 2020 i 2021). Pierwsze "Gwiazdy Górnośląskie" otrzymali Jarosław Kaczyński, prezes "Prawa i Sprawiedliwości", wicepremier Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

- Nagradzamy osoby, które mają Polskę i Śląsk w sercu - podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.
Podczas wczorajszej uroczystości wyróżniono m.in. Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" za konsekwentną politykę historyczną i godną postawę. Jako największą organizację pozarządową w Polsce odznaczono Kluby "Gazety Polskiej".

- Kluby są najlepszym przykładem społeczeństwa obywatelskiego. Kiedy Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński tworzyli Kluby "Gazety Polskiej" zwracali uwagę, by media służyły budowaniu jedności społeczeństwa i suwerenności ojczyzny i dobrze, że to nadal jest ich misją

- powiedziała Beata Dróżdż, jedna z liderek Klubów GP.

Janusz Jabłoński, na co dzień przewodniczący Klubu GP w Tychach przypomina, że ojcowie niepodległości Polski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Alfons Zgrzebniok, czy Wojciech Korfanty różnili się między sobą, a mimo to nigdy nie oszkalowali swojej ojczyzny. 

- Mówienie o Polsce dobrze, także na zewnątrz, to była racja stanu! Szkoda, że teraz narracja jest zupełnie inna - podkreśla Janusz Jabłoński.

Spośród polityków "Gwiazdę Górnośląską" otrzymali m.in. Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego z woj. śląskiego, Wojciech Szarama, szef śląskich struktur "Prawa i Sprawiedliwości" oraz w kategorii administracja: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego. Wyróżniono też abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego.

- Spotykamy się w czasie obchodów Dnia Niepodległości - podsumowuje wyróżniony w kategorii popularyzator historii dr Andrzej Krzystyniak. - Wolność i niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze musimy ją pielęgnować i o nią dbać. Każdy z nas na swój sposób powinien jej bronić. A w naszym regionie musimy dbać przede wszystkim o polskość Śląska!

Kolejnymi wyróżnionymi byli ppułk. Grzegorz Gdula, dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu; płk. Marek Majocha, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach; płk. Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i płk. Andrzej Kozłowski, dowódca Jednostki Wojskowej "Agat" w Gliwicach. Wręczenie tych odznaczeń goście gali przyjęli na stojąco, oddając hołd żołnierzom, którzy bronią polskich i europejskich granic na Wschodzie. ("Terytorialsi" śląscy również biorą udział w działaniach na granicy polsko-białoruskiej). Zainteresowanie karierą wojskową ze strony młodych ludzi jest na Śląsku bardzo duże, tylko w ostatnim czasie w regionie prawie 1,5 tys. osób rozpoczęło służbę w różnych formacjach.

Na zakończenie gali wręczenia "Gwiazd Górnośląskich" wystąpiła orkiestra i chór Filharmonii Śląskiej wykonując fragmenty "Rapsodii Śląskiej" Jana A. P. Kaczmarka i m.in. utwory Wojciecha Kilara.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Kluby Gazety Polskiej #Tomasz Sakiewicz #Gwiazda Górnośląska

Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo