Marsz Niepodległości 2021. Czy będzie bezpiecznie?

Rząd jest od tego, żeby brać odpowiedzialność, żeby stworzyć warunki do tego, żeby bezpiecznie, spokojnie manifestować 11 listopada. Musieliśmy przejąć inicjatywę, bo groziłby nam chaos - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński odnosząc się do państwowego charakteru Marszu Niepodległości.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

We wtorek Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zdecydował, że Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy. Mówiła także o tym rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. "Apelujemy o godne przejście marszu, który nie traci swojego społecznego charakteru" - dodała.

W ocenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, teraz pełna odpowiedzialność za Marsz Niepodległości jest na barkach rządzących. Szef MSWiA został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o gwarancję bezpieczeństwa za Marsz Niepodległości. "My musieliśmy wziąć odpowiedzialność za to, co się mogłoby stać w Warszawie" - powiedział.

- W sytuacji niezrozumiałej decyzji sądu, niezrozumiałych decyzji sądu, niezrozumiałych decyzji prezydenta Trzaskowskiego, w sytuacji, kiedy tysiące ludzi chcą tego dnia manifestacji, a wierzę, że spokojnie i radośnie chcą manifestować w święto niepodległości, to mogliśmy mieć sytuację chaosu

 - ocenił Kamiński.

"Rząd jest od tego, żeby brać odpowiedzialność, żeby stworzyć warunki do tego, żeby bezpiecznie, spokojnie manifestować 11 listopada. Musieliśmy przejąć inicjatywę, bo groziłby nam chaos, a w takiej sytuacji, jaką mamy na granicy chociażby, to tylko by służyło naszym wrogom" - powiedział.

"To jest trudne, ale rząd nie może unikać trudnych decyzji, trudnych działań"

Jak podkreślił, "będziemy starali się, żeby wszyscy uczestnicy zgromadzeń 11 listopada mogli bezpiecznie i spokojnie manifestować, żeby nikt nikomu nie zakłócał tej możliwości".

Pytany, czy sam się wybierze na Marsz Niepodległości, przyznał, że na pewno będzie tego dnia pracował.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Marsz Niepodległości

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo