Prezydent składa wizytę na Słowacji. Tematem rozmów... sytuacja na wschodniej granicy

W dniu dzisiejszym prezydent Andrzej Duda przybył na Słowację, gdzie spotka się m.in. z prezydent tego kraju Zuzaną Czaputovą i premierem Eduardem Hegerem. Jeden z kluczowych tematów rozmów to... sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.

Andrzej Duda
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Pierwotnie Andrzej Duda miał rozpocząć dwudniową wizytę na Słowacji w poniedziałek, jednak w związku z sytuacją na granicy z Białorusią i pojawieniem się tam dużych grup migrantów polski prezydent postanowił zmodyfikować plany i ostatecznie udał się do Bratysławy dzień później.

Program wizyty został okrojony. O godz. 13.30 we wtorek Czaputova oficjalnie powita Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, a potem odbędzie się spotkanie "w cztery oczy" obojga przywódców. Zaplanowano też rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i Słowacji. Ok. godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa prezydentów.

Następnie, prezydent spotka się z przewodniczącym Rady Narodowej (parlamentu) Republiki Słowackiej Borisem Kollarem, a później z premierem Słowacji Eduardem Hegerem.

Jakie kwestie zostaną poruszone?

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował, że rozmowy polskiego prezydenta będą dotyczyły stosunków dwustronnych oraz "zagrożeń hybrydowych ze Wschodu".

"Będzie mowa o naszej granicy z Białorusią, bo ta sprawa nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich krajów regionu"

- przekazał minister.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek i wtorek odbyły się zwołane przez prezydenta Dudę narady na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Z kolei w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego obradował sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.

 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo