Nowa Zelandia wprowadza... „samobójstwo wspomagane”

Nowa Zelandia przyjęła przepisy pozwalające na samobójstwo wspomagane. - Nieuleczalnie chorzy mają prawo prosić lekarza o zakończenie ich życia – podał kanał Euronews.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Ustawa o wyborze końca życia (End of Life Choice Act) weszła w życie nieco ponad rok po ogólnokrajowym referendum, w którym dwie trzecie Nowozelandczyków opowiedziało się za nadaniem nieuleczalnie chorym i cierpiącym prawa do wniosku o zakończenie życia.

Warunkiem jest taki stan pacjenta, w którym chory jest zdolny do podjęcia samodzielnej i świadomiej decyzji o woli wspomaganego samobójstwa. Ponadto śmiertelne schorzenie powinno być zgodnie z literą prawa w takim stadium, na którym zgon jest nieunikniony w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy.

Zwolennicy nowych zapisów twierdzą, że głęboko cierpiący z powodu nieuleczalnej choroby będą mogli zachować możliwość wyboru i godność do ostatniej chwili życia.

Nowozelandzki rząd wyłoni spośród grona ekspertów trzech specjalistów, w tym etyka medycznego, których zadaniem będzie monitorowanie realizacji nowego ustawodawstwa.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#śmierć #samobójstwo

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo