Odnaleziono szczątki żołnierzy spod Austerlitz

Sensacyjnego odkrycia dokonali niedawno robotnicy odnawiający kamienicę w Brnie. Kiedy zdjęli cementową warstwę podłogi w piwnicy ich oczom ukazały się ludzkie szkielety. Badania wykazały, że to szczątki dwunastu mężczyzn, którzy prawdopodobnie walczyli w bitwie pod Austerlitz w 1805 roku. W chwili śmierci mieli oni od 20 do 30 lat oraz liczne uszkodzenia wskazujące na rany zadane podczas walki. Wyglądało na to, że na miejscu budynku był wcześniej nieznany lub zapomniany masowy grób żołnierzy biorących udział w Bitwie Trzech Cesarzy.

Przy szczątkach nie znaleziono żadnych przedmiotów osobistych ani wskazówek dotyczących możliwej tożsamości. Badaniem ich zajął się zespół naukowców z wydziału anatomii Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Analiza szkieletów była bardzo złożona. Byliśmy w stanie określić płeć i przybliżony wiek w momencie śmierci osobników. Analiza paleopatologiczna wykazała rany wojenne, w tym amputację części kości udowej. Przy użyciu metody radiowęglowej szkielety datowano na początek XIX wieku.

 – mówiła Katerina Vymazalova z Uniwersytetu w Brnie. Według raportu zespołu opublikowanego w czasopiśmie Archaeological and Anthropological Sciences, jeden z mężczyzn miał złamaną lewą rękę, prawdopodobnie w wyniku postrzału, innemu amputowano mu lewe udo piłą ręczną, a ślady ostrza nadal widoczne w powiększeniu. Plecy i nogi mężczyzn nosiły ślady intensywnego wysiłku fizycznego, być może spowodowanego noszeniem ciężkiego sprzętu wojskowego podczas długich marszy, a szkliwo na zębach zawierało ślady azotu i siarki, drobinki prochu, które pozostawały w ustach żołnierzy po rozerwaniu ładunków zębami. Analiza DNA wykazała, że ​​mężczyźni pochodzili z różnych części Europy.

Wszystkie te aspekty sugerują, że byli żołnierzami w bitwie trzech cesarzy, która miała miejsce w pobliskim Austerlitz (obecnie Slavkov u Brna) 2 grudnia 1805 roku. 

– dodała Vymazalova. Nieznany wcześniej masowy grób z epoki napoleońskiej jest stosunkowo rzadkim odkryciem. Paradoksalnie, do tej pory odkryto jedynie groby zwykle z kilkoma zaledwie ludzkimi szkieletami, chociaż pod Austerlitz zginęło co najmniej 20 000 żołnierzy. Wielu rannych przewieziono 20 km na północny-zachód od pola bitwy do Brna, ale z powodu przepełnienia szpitali miejskich utworzono tymczasowe szpitale polowe, w tym jeden w pobliżu nowo odkrytego grobu.

Odnalezione szczątki spoczną w Kopcu Pokoju zbudowanym na polu bitwy pod Austerlitz. To pomnik, w którym pochowane są ciała żołnierzy z Bitwy Trzech Cesarzy.

 

Źródło: niezalezna.pl; artnewspaper.com

#bitwa pod Austerlitz #Brno #żołnierze napoleońscy #Bitwa Trzech Cesarzy

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo