Nieudana próba zabójstwa premiera Iraku. Napastnicy zaatakowali przy pomocy drona?

Armia Iraku poinformowała, że nie powiodła się próba zabójstwa premiera Iraku Mustafy al-Kadhimiego . Agencja TASS powołując się na kanał telewizyjny Al-Arabijja poinformowała, że premier został ranny i jest w szpitalu. Atak był przeprowadzony dronem.

flickr

Rząd Iraku poinformował w niedzielę, że rezydencja premiera Mustafy al-Kadhimi została trafiona rakietą, ale podczas ataku premier nie odniósł obrażeń.

Eksplozja

Mieszkańcy Bagdadu usłyszeli odgłos eksplozji, a następnie wystrzał z kierunku silnie ufortyfikowanej Zielonej Strefy stolicy, w której mieszczą się zagraniczne ambasady i biura rządowe.

Dwóch irackich urzędników powiedziało AP, że rezydencja premiera została trafiona rakietą. Urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości. Ich zdaniem atak został przeprowadzony przez zwolenników proirańskiej szyickiej milicji, którzy nie uznali wyników ostatnich wyborów parlamentarnych w Iraku.

Premier zabrał głos 

Premier Iraku Mustafa al-Kazimi powiedział w niedzielę, że jest „cały i zdrowy” i wezwał do „spokoju i powściągliwości” po ataku „bombowym dronem” na jego rezydencję w Zielonej Strefie w Bagdadzie.

- "Czuję się dobrze, dzięki Bogu, i wzywam do spokoju i powściągliwości ze strony wszystkich dla dobra Iraku”

- napisał Kazimi na Twitterze po tym, jak według jego służb uzbrojony dron zaatakował jego rezydencję - donosi AFP.

Reakcja USA

Stany Zjednoczone potępiły w sobotę atak drona na rezydencję irackiego premiera Mustafy al-Kadhimiego w Bagdadzie ofiarując pomoc w śledztwie i ściganiu sprawców ataku.

- Ten jawny akt terroryzmu, który zdecydowanie potępiamy, był wymierzony w serce państwa irackiego

- powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. - Jesteśmy w bliskim kontakcie z irackimi siłami bezpieczeństwa odpowiedzialnymi za utrzymanie suwerenności i niezależności Iraku i zaoferowaliśmy naszą pomoc w ich śledztwie w sprawie tego ataku - dodał.

 

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo