Sześciolatki uratowane? Ponad 500 tys. podpisów przeciw przymusowi szkolnemu

Jan Pospieszalski

Muzyk, aranżer i kompozytor, dziennikarz, publicysta.

Kontakt z autorem

  

Nam zależy na dzieciach, ale nie wiemy, na czym zależy politykom – mówi do kamery Marcin Dorociński. – Polska szkoła nie jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków – dodaje Joanna Brodzik. – Nie pozwólcie, aby wasze dziecko zostało trybikiem – apeluje natomiast do rodziców Dariusz Mumio Basiński.

W telewizyjnej reklamówce widzowie mogą obejrzeć też Kasię Cichopek, Joannę Kupińską, Anetę Zając, Jacka Borusińskiego i Mariusza Jakusa. Dzięki znanym twarzom, ale przede wszystkim dzięki tysiącom wolontariuszy (jak np. matka z 15-tysięcznej Wschowy, która sama zebrała 1400 podpisów), Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców pozyskało wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum.

– Zakładaliśmy, że zbierzemy pół miliona, ale nie poprzestajemy na tym – mówi „Codziennej” Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia. – Dotychczas postulaty rodziców były ignorowane, więc czas na to, by Polacy w powszechnym głosowaniu wypowiedzieli się w pięciu ważnych kwestiach – dodaje Elbanowski.

Poza przymusem szkolnym sześciolatków są to: przymus przedszkolny pięciolatków, gimnazja, zredukowany program nauczania w liceach oraz zagrożenie likwidacją kolejnych tysięcy szkół i przedszkoli. Większość zmian to efekt reform minister Katarzyny Hall i Krystyny Szumilas. TVP odmówiła wyemitowania spotu, nie podając przyczyn. Podobnie zachowały się stacje komercyjne.

Ale spot robi furorę w niezależnych mediach i na portalach społecznościowych. „Pani minister” – mówi ciepło Dorociński. „Dajmy już spokój z tą reformą. Miejmy chociaż wybór, dobrze? Potrzebne pół miliona podpisów? Będzie pół miliona!”.

Zgodnie z zapowiedzią ze spotu, 27 maja przekroczona została bariera 500 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum. Rodzice zapowiadają, że 12 czerwca spotykają się w Sejmie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Abp Głódź apeluje: "Jeśli się bijemy w piersi, to najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze"

Abp Sławoj Leszek Głódź / Fotomag/Gazeta Polska

  

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne – mówił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w „Gościu Wiadomości". Podkreślił, że zabójstwo Pawła Adamowicza to „wydarzenie bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach”.

Metropolita zaznaczył, że czas przed pogrzebem prezydenta Gdańska jest „wezwaniem dla wszystkich do miłości, pokoju, zgody, rachunku sumienia, a nade wszystko, do uderzenia się we własne piersi”. [polecam:https://niezalezna.pl/254646-sejm-uczcil-pamiec-pawla-adamowicza-minuta-ciszy-schetyna-zegnamy-kolege-i-przyjaciela]

Ciszej nad tą trumną. Mamy dość wojen, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Trzeba nam solidarności, spokoju, miłości. Trzeba zacząć od prostych słów, o których mówił papież Franciszek: dziękuję, proszę, przepraszam

– mówił abp Głódź.

Zwrócił również uwagę, że „prezydent Adamowicz ostatnie przesłanie skierował pod znakiem: dzielmy się dobrem, szukajmy dobra”. 

I z tym gestem wzniesionej ręki ze światłem do nieba, zakończył życie. Ale to jego przesłanie pozostaje dzisiaj jego testamentem dla nas wszystkich

– powiedział arcybiskup. 

Abp Głódź przypomniał, że rodzina zamordowanego prezydenta prosi, aby nie eskalować napięcia.

Wierzymy, że dobro jednak zwycięży to zło. Nie możemy bazować na negacji, bo negacja zawsze rodzi negację. Ona nie jest twórcza. I jeśli się bijemy w piersi, najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze

– mówił. 

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne

– zauważył hierarcha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl