Szef PKW tłumaczy się: „to była konferencja naukowa”. Z „czarodziejem od urn” Putina?

Wspólna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej oraz Centralnej Komisji Wyborczej Rosji, która odbyła się w maju, miała charakter naukowy, dotyczyła prawa wyborczego – zapewnia Państwowa Komisja Wyborcza. Co ważne, jej szef Stefan Jaworski zapewnił,

Stefan Jaworski z prawej; Paweł Supernak/PAP
Wspólna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej oraz Centralnej Komisji Wyborczej Rosji, która odbyła się w maju, miała charakter naukowy, dotyczyła prawa wyborczego – zapewnia Państwowa Komisja Wyborcza. Co ważne, jej szef Stefan Jaworski zapewnił, że  polski MSZ był o tym spotkaniu poinformowany. A rzecznik MSZ jeszcze dzisiaj przekonywał, iż było odwrotnie.
 
Jak informujemy od wczoraj przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej wzięli udział w konferencji w Moskwie organizowanej przez rosyjską Centralną Komisję Wyborczą. Według RMF FM, gospodarzem spotkania był szef CKW Władimir Czurow, oskarżany w Rosji o fałszerstwa wyborcze i nazywany „czarodziejem Putina od urn”. Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że z tym rosyjskim urzędnikiem polska delegacja spotkała się 23 maja.
 
W przekazanym dzisiaj oświadczeniu przewodniczący PKW Stefan Jaworski zapewnił, że o konferencji, która miała się odbyć w Moskwie, poinformował ministra spraw zagranicznych pismem z 18 kwietnia 2013 roku. Zwrócił też uwagę, że Komisja Wyborcza informowała o tym wydarzeniu na konferencji prasowej w lutym.
"W tej sytuacji sformułowanie o utrzymywaniu faktu organizacji takiej konferencji w tajemnicy mają charakter oczywistych insynuacji" - zaznaczył Jaworski.
 
Tymczasem dzisiaj w odpowiedzi na nasze pytania rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisał: "PKW w żadnej formie nie konsultowała z nami ani nie informowała o wizycie w Moskwie. MSZ jest organem  konstytucyjnie zobligowanym do koordynacji polskiej polityki zagranicznej. Będziemy PKW prosić o udzielenie informacji w tej sprawie”. Wniosek prosty – ktoś nie mówi prawdy!
 
Jak dodał Jaworski, konferencja w Moskwie, która odbyła się w dniach 23-24 maja miała taki sam charakter, jak ta, która odbyła się w Warszawie we wrześniu 2012 roku. Podkreślił, że były to konferencje naukowe, na których prezentowano referaty, dotyczące szczegółowych problemów prawa wyborczego.
 
Wyjaśnień od PKW w sprawie konferencji w Moskwie chce klub Prawa i Sprawiedliwości. Proponuje też zmiany w kodeksie wyborczym, zgodnie z którymi PKW mogłaby współdziałać tylko z organami wyborczymi państw UE lub NATO.
 
- Przedstawiciele PKW konsultują się z "czarodziejem od urn", bo tak przez rosyjską opozycję jest nazywany przewodniczący rosyjskiej komisji wyborczej. Jest to skandaliczne. Uważamy, że tego rodzaju przypadki nie powinny się zdarzać. Domagamy się konkretnych, publicznych, rzetelnych wyjaśnień ze strony PKW. Na czyje zaproszenie, jaki był cel tej wizyty i jakie są jej efekty? - mówił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Obejrzyj konferencję posła Mariusza Błaszczaka

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo