XIX Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP. Specjalne wyróżnienie dla prezesa NBP

Dziś odbyła się uroczysta gala XIX Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Specjalna nagroda trafiła do prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. - Dziękuję finalistom i laureatom Nagrody Gospodarczej za działanie, zwłaszcza w tych trudnych czasach - powiedział prezydent Andrzej Duda.

fot. Marek Borawski/KPRP

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest przez Głowę Państwa raz do roku. Stanowi ona cenne i prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw oraz instytutów naukowo-badawczych. Nagrodę wręczono dzisiaj wieczorem w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

Laureaci XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP:

Nagroda Specjalna
prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego

Prezydent RP Pan Andrzej Duda postanowił uhonorować prof. Adama Glapińskiego Specjalną Nagrodą Gospodarczą za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-coV-2. Prof. Adam Glapiński to ekonomista i wykładowca akademicki. Od 2016 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego. Zwolennik  prowadzenia przez Polskę niezależnej polityki pieniężnej. Jako Prezes NBP znacząco zwiększył rezerwy złota w posiadaniu banku centralnego. Wspiera obrót gotówkowy, jako gwarancję bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania gospodarki​.

- Tylko pan prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i ja wiemy ile razy się w tamtym momencie spotkaliśmy, ile razy prezes przychodził do mnie i mówił: "Spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją. (...) Podjęliśmy działania, zastosowaliśmy odpowiednie środki, proszę się nie martwić, na pewno nie dojdzie do żadnej sytuacji, która może być rzeczywiście niebezpieczna". (...) Panie prezesie, ogromnie za to dziękuję, to była niezwykła próba. Nie wiadomo, co by się stało z polską gospodarką, z wieloma polskimi firmami, które później udało się uratować, (...) dzięki temu właśnie, że nie zawalił się system bankowy

 - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Nagroda Indywidualna
Sergiusz Martyniuk, Prezes Rady Właścicieli Pronaru

Twórca jednej z największych polskich firm - producenta maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych, a także globalnej marki na rynku komponentów. Liczące się w Europie oraz na rynku globalnym przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 2700 pracowników w ośmiu potężnych fabrykach, będących wizytówką Podlasia oraz Polski. Firma, którą Sergiusz Martyniuk zarządza od ponad 30 lat wyznacza nowe kierunki inwestując w unikalne na skalę europejską rozwiązania w zakresie produktów i technologii. Dzięki temu przedsiębiorstwo staje się pionierem w zakresie innowacyjności. Firma posiada bogate zaplecze naukowo-techniczne, na czele z Centrum Badawczo-Rozwojowym. Jest inicjatorem wielu działań całej branży, a wszystko to w harmonii z otoczeniem i środowiskiem – w myśl hasła „Technika dla natury”.

Lider MŚP
FIRMA MEBLOWA NAWROCKI zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Firma Meblowa Nawrocki z siedzibą w Brzeźnicy w gminie Bochnia to ceniona firma rodzinna z ponad 30-letnim doświadczeniem. Na arenie międzynarodowej Firma Nawrocki jest polskim ambasadorem od 2003 roku. Przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio największe i najbardziej prestiżowe realizacje hotelowe w Polsce, we Francji i w innych krajach europejskich. Sztandarowym produktem Firmy  Nawrocki są meble hotelowe tworzone na zamówienie w oparciu o indywidualny projekt. Firma współpracuje z najlepszymi biurami architektonicznymi z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Firma Nawrocki pracuje  bezpośrednio z klientem jako firma polska, a nie podwykonawca firmy francuskiej. Zatrudnia na pełny etat ponad 100 pracowników.

Narodowy Sukces
SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” w Grajewie funkcjonuje na polskim rynku od ponad 40 lat. Jest jednym z liderów wśród producentów mleka i przetworów mlecznych w Polsce, a także jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. W 13 wyspecjalizowanych zakładach produkowane są wyroby pod markami Łaciate, Mazurski Smak, Milko, Rolmlecz. Trafiają one do ponad 90 krajów świata, w tym m.in. na rynek europejski, afrykański, azjatycki czy amerykański. W swojej działalności firma stawia na tradycję i regionalność. Współpracuje z blisko 9000 rolnikami, zatrudniając 3000 osób. Tylko w 2020 roku MLEKPOL przetworzył blisko 2 miliardy litrów mleka i prawie miliard litrów serwatki, co stanowi ponad 16% całego skupu mleka w Polsce.

Międzynarodowy Sukces
KGHM Polska Miedź S.A. zgłoszony przez Związek Pracodawców Polska Miedź

KGHM POLSKA MIEDŹ jest firmą, która prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą w branży metali nieżelaznych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1961 roku, a od 1997 roku akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KGHM POLSKA MIEDŹ jest jednym z czołowych producentów miedzi oraz srebra na świecie. W 2020 roku zajmowała 2. miejsce w produkcji srebra oraz 7. w produkcji miedzi. Spółka jest także jedynym w Europie producentem renu i nadrenianu amonu z własnych zasobów. Firma obecna jest na czterech kontynentach – poza Europą także w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji, globalnie zatrudniając ponad 34 000 pracowników.

Odpowiedzialny Biznes
PKN ORLEN S.A. zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”

Grupa ORLEN jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem przychodów ze sprzedaży, działającą w branży paliwowo-energetycznej. Prowadzi szeroką działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest największym sponsorem polskiego sportu i aktywnym mecenasem polskiej kultury. Za pośrednictwem swojej korporacyjnej fundacji pomaga chorym i potrzebującym, wspiera lokalne społeczności poprzez programy grantowe, przyznaje stypendia zdolnej młodzieży, pomaga podopiecznym Rodzinnych Domów Dziecka, prowadzi program wsparcia dla jednostek straży pożarnej. Jako pierwszy koncern paliwowy w regionie zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. W ciągu najbliższej dekady przeznaczy ok. 30 mld zł na inwestycje zrównoważonego rozwoju.

Firma Rodzinna
AMZ-KUTNO S.A. zgłoszona przez Związek Pracodawców Klastry Polskie

AMZ-KUTNO to działające od 1999 roku w Kutnie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych do samochodów użytkowych, m.in. karetek, pojazdów służb mundurowych, samochodów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych czy przedmiotów o znacznej wartości. AMZ-KUTNO jest także producentem pojazdów opancerzonych, wykorzystywanych przez polskie służby porządku publicznego i siły zbrojne, tj. „Dzik”, „Tur”, „Żubr” czy pływającego pojazdu „BÓBR”. Firma odnosi sukcesy zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym. Dzięki wdrożonemu systemowi zapewniania jakości, rozbudowanemu zapleczu maszynowo-technicznym oraz wykwalifikowanej załodze jest w stanie wyprodukować około 750 zabudów i pojazdów rocznie.

Badania+Rozwój
INSTYTUT BIOCYBERNETYKI I INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ IM. MACIEJA NAŁĘCZA PAN zgłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

INSTYTUT został założony w 1975 roku i jest największym centrum inżynierii biomedycznej w Polsce. Celem jego działalności jest opracowywanie oraz wdrażanie nowych technologii, urządzeń i teoretycznych narzędzi wspomagających diagnostykę medyczną lub leczenie, mających zapewnić długotrwałą poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe oraz cywilizacyjne. Badania realizowane w Instytucie łączą osiągnięcia nauk inżynieryjnych i przyrodniczych, stając się podstawą rozwiązań w obszarze nowych technologii biomedycznych. Instytut opracował produkt „VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc”, który w połączeniu z respiratorem, jest stosowany w terapii oddechowej pacjenta z niewydolnością oddechową oraz niesymetryczną patologią płuc.

Kategoria specjalna: STARTUP_PL
SUNROOF TECHNOLOGY SP. Z O.O. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

SunRoof został zarejestrowany w Łodzi w 2019 roku. Marka oferuje swoje usługi oraz produkty w branżach: energetyki odnawialnej, budowlanej oraz usług IT. SunRoof tworzy cały ekosystem rozwiązań obejmujących solarne dachy, fasady i carporty oraz nowatorską technologię zarządzania energią. Spółka opracowała innowacyjny produkt - zintegrowaną fotowoltaiczną zabudowę solarną (BIPV), stanowiącą przedmiot zgłoszenia patentowego. SunRoof 2w1 to najbardziej efektywny dach solarny o najniższym śladzie węglowym na świecie w swojej klasie oraz w pełni biodegradowalnej podkonstrukcji. Celem działalności firmy jest wzmacnianie procesów dekarbonizacji oraz rozwoju cyfrowych i zdecentralizowanych systemów wytwarzania oraz wykorzystywania energii.

 

Źródło: niezalezna.pl, prezydent.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo