Pakistański rząd wypuścił ponad tysiąc islamistów

W ramach porozumienia zawartego ze zdelegalizowanym islamistycznym ruchem Tehreek-e-Labbaik (TLP) rząd Pakistanu wypuścił z więzień ponad 1000 sympatyków grupy - poinformowała agencja EFE, powołując się na źródło w ministerstwie spraw wewnętrznych.

Flaga z emblematem Tehreek-e-Labbaik
opracowanie własne - mt

Porozumienie rządu z TLP zakończyło w niedzielę 10-dniowe brutalne protesty, w czasie których, w związku z bronionym przez Paryż prawem do publikacji karykatur proroka Mahometa, domagano się wydalenia z kraju ambasadora Francji. Demonstrujący żądali również uwolnienia zatrzymanego w kwietniu tego roku przywódcy ruchu Saada Husajna Ridwiego. Szczegóły układu nie zostały ujawnione.

"Rząd uwalnia sympatyków TLP, którzy nie byli zaangażowani w poważne zbrodnie oraz przestępstwa powiązane z terroryzmem. Do tej pory z więzień wypuszczono ponad 1000 osób" - powiedział w rozmowie z EFE anonimowy urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych wschodniej prowincji Pendżab.

Dodał on, że proces nadal trwa i w ciągu najbliższych dni oczekuje się wypuszczenia kolejnego tysiąca powiązanych z TLP osób.

Protesty domagające się wydalenia ambasadora Francji rozpoczęły się 22 października, w ich wyniku śmierć poniosło co najmniej dziewięć osób. W ramach porozumienia rząd Pakistanu zgodził się na usunięcie z kraju przedstawiciela francuskiego rządu i zerwanie stosunków bilateralnych z Paryżem, jednak zdaniem islamistów uzgodnionych obietnic nie dotrzymano - podało EFE.

Liderzy TLP zapewnili, że nie zrezygnują z postulatu dotyczącego przyszłości francuskiego ambasadora. Przyznali jednak, że zgodzili się na rozwiązanie tej kwestii w pakistańskim parlamencie.

Ali Muhamed Chan, jeden z liderów islamistycznego ugrupowania, wyjawił, że w zamian za zaprzestanie brutalnych protestów, jego partia zostanie dopuszczona do udziału w krajowej polityce. Polityk nie sprecyzował jednak, czy częścią porozumienia z rządem była również legalizacja TLP. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#islamiści #Tehreek-e-Labbaik Pakistan #TLP #Pakistan #terroryzm #Francja

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo