Listopad miesiącem zdrowia intymnego mężczyzn

Podnoszenie świadomości mężczyzn o profilaktyce raka jąder i prostaty to główny cel akcji społecznej „Movember”. Symbolem kampanii, której kulminacja przypada w listopadzie, są wąsy.

Zdjęcie autorstwa Craig McKay z Pexels

Nazwa inicjatywy zainaugurowanej w 2003 r. w australijskim Melbourne to zbitka angielskich słów „wąsy” i „listopad”- „moustache” i „November”. Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są współcześnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągają uwagę otoczenia. Wąsy mają prowokować do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn.

O akcji przypomniał we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Panowie, jest sprawa, męska sprawa! W #listopad bierzemy na warsztat nasze #zdrowie. Zapominamy o goleniu i wstydzie, ale pamiętamy o badaniach. #Movember @MZ_GOV_PL #ZeZdrowiem #badaMYsię.
- głosi wpis NFZ na Twitterze.

Eksperci wskazują, że rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. jak zawsze, powodzenie leczenia zależy w dużym stopniu od tego, czy nowotwór zostanie wcześnie wykryty. Dlatego każdy mężczyzna powinien regularnie, co najmniej raz w miesiącu, dokładnie zbadać jądra - może to zrobić sam, na przykład w trakcie kąpieli lub przed snem. Uwagę należy zwracać m.in. na wielkość i kształt jąder oraz to, czy nie ma wyczuwalnych guzków. W przypadku, gdy wyczuje coś niepokojącego, a dodatkowo pojawi się ból lub opuchlizna, trzeba zgłosić się do lekarza.

Z kolei najbardziej zagrożeni rakiem prostaty są mężczyźni po 60. roku życia, choć zdarzają się zachorowania w młodszym wieku. W początkowej fazie choroby nowotwór ten często nie powoduje żadnych objawów. 

Niepokój wzbudzić powinno m.in. częste oddawanie moczu, również w nocy, a także poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W późnych stadiach choroby w moczu może pojawić się krew.

 

 


Źródło: pap , niezalezna.pl

#zdrowie #rak jąder #Movember #wąsy #broda

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo