Chce koalicji z PiS, ale... Sawicki: Dobre rzeczy dla Polski można robić i z Platformą Obywatelską

Jak już pisaliśmy na naszych łamach, poseł Marek Sawicki zapewnił, że jeżeli Jarosław Kaczyński zdecyduje się na wyrzucenie ze Zjednoczonej Prawicy Zbigniewa Ziobry wraz z całą Solidarną Polską, PSL być może zacznie rozmowy koalicyjne z PiS. Okazuje się, że Sawicki nie tylko podtrzymuje ten warunek, ale również uważa, że "dobre rzeczy dla Polski można robić i z Platformą Obywatelską, i z Prawem i Sprawiedliwością". Co więcej - "nie widzę tu żadnej różnicy i żadnych przeszkód".

Marek Sawicki
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dobre rzeczy można robić i z PiS, i z PO

Niedawno Sawicki powiedział, że gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński wyrzucił ze Zjednoczonej Prawicy ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę z całą Solidarną Polską "i wycofał się z destrukcji, jaką zafundował wymiarowi sprawiedliwości", to jest gotów go wesprzeć.

- Wtedy będę też robił wszystko, aby namówić PSL do tego, by weszło w koalicję z PiS, by naprawiać wymiar sprawiedliwości i przestać ośmieszać Polskę na arenie międzynarodowej. Jeśli mielibyśmy rozmawiać o współrządzeniu z PiS, to tylko jako cały PSL, a nie jakaś grupa

- powiedział poseł PSL.

Pytany o tę wypowiedź, poseł PSL podkreślił, że "dobre rzeczy dla Polski można robić i z Platformą Obywatelską, i z Prawem i Sprawiedliwością". "Ja tu nie widzę żadnej różnicy i żadnych przeszkód" - zaznaczył Sawicki.

Ziobro "to szkodnik"

Według niego, "jeśli dzisiaj mamy problem i blokowany jest Krajowy Plan Odbudowy w Brukseli, to dlatego, że Zbigniew Ziobro dokonał demontażu polskiego wymiaru sprawiedliwości". "I to, co zrobił, nie tylko psuje nam reputację na arenie międzynarodowej, unijnej, ale także szkodzi Polakom" - ocenił Sawicki.

- Jeśli Jarosław Kaczyński zdecyduje się na wyrzucenie jednego z największych szkodników Rzeczpospolitej po 1989 roku, jakim jest Zbigniew Ziobro, to oczywiście jestem gotów namawiać swoje środowisko polityczne do rozmów z PiS-em po to, żeby uratować te pieniądze i wprowadzić plan gospodarczy w życie

- oświadczył Sawicki. Choć - jak dodał - chętnych do tego w PSL wielu nie ma.

Na pytanie, czy rozmawiał na ten temat z prezesem Stronnictwa Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Sawicki odparł, że nie ma potrzeby prowadzenia takich rozmów, "bo na razie nie mamy żadnego sygnału, że Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska może być wyrzucona ze Zjednoczonej Prawicy". "Jeśli będzie wyrzucona, jeśli będzie taki sygnał, to będziemy rozmawiać" - powiedział poseł PSL.

Dążenie do koalicji?

Pytany, czy o dążeniu do koalicji z PiS mogą świadczyć ostatnie głosowania w Senacie nad ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, w których senatorowie PSL głosowali podobnie, jak senatorowie PiS. Większości nie uzyskał wniosek złożony przez Marcina Bosackiego (KO) o odrzucenie ustawy w całości. Za tym wnioskiem głosowało 47 senatorów, przeciwko 51, 1 się wstrzymał. Za odrzuceniem ustawy byli wszyscy senatorowie KO i Lewicy oraz senator klubu PSL Michał Kamiński. Przeciw głosowali wszyscy senatorowie PiS oraz trzej senatorowie PSL - Jan Filip Libicki, Ryszard Bober i Kazimierz Michał Ujazdowski.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 52 senatorów, przeciwko 46, jedna osoba się wstrzymała. Za przyjęciem ustawy z poprawkami oprócz senatorów PiS zagłosowało też dwóch senatorów PSL - Ryszard Bober i Jan Filip Libicki. Michał Kamiński głosował przeciw, a Kazimierz Michał Ujazdowski wstrzymał się od głosu. Przeciw ustawie z poprawkami głosowali senatorowie KO i Lewicy.

Sawicki odparł, że te głosowania były kontynuacją tego, co było w Sejmie, gdzie posłowie PSL głosowali za tą ustawą. "Przecież w Sejmie też poparliśmy akurat tę ustawę" - podkreślił poseł ludowców.

Nie chcą być "totalni"

Na uwagę, że jednak w Sejmie nie obowiązuje żaden opozycyjny pakt koalicyjny, a w Senacie już tak, Sawicki powtórzył, "że dobre rzeczy można robić i z jednymi, i z drugimi". "My staramy się nie być totalną opozycją tak, jak to, co niektórzy ogłaszają" - powiedział poseł PSL.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany niedawno w WP o wypowiedź posła Sawickiego dot. koalicji z PiS powiedział, że jest to trochę teoretyczne rozważanie posła Sawickiego. "Oczywiście ciekawe politologicznie, ale dzisiaj premier Mateusz Morawiecki mówi językiem Zbigniewa Ziobry, więc pozycja Zbigniewa Ziobry jest silniejsza" - powiedział lider PSL.

Według niego, "jest to zwrócenie uwagi przez Marka Sawickiego na to, że największym szkodnikiem i tym, który doprowadza do destrukcji relacji na arenie międzynarodowej, do niszczenia wymiaru sprawiedliwości, braku sprawiedliwości, braku praworządności w Polsce, jest środowisko Solidarnej Polski".

Dopytywany, czy nie wyklucza koalicji z PiS w kolejnych wyborach, Kosiniak-Kamysz odparł, że PSL w tej kadencji Sejmu jest w opozycji. "Zrobimy wszystko, żeby w kolejnej kadencji współrządzić, zbudować blok na opozycji, który przejmie władzę. Blok centrowy, a rozumiem, że powstaje już blok liberalno-lewicowy" - dodał lider PSL.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo