Wszystkich Świętych: Czy na cmentarzu trzeba nosić maseczki? „Nie ma obowiązku, jest rozsądek”

Przed nami dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. W pierwsze dni listopada tradycyjnie wspominamy naszych bliskich zmarłych, odwiedzając cmentarze. Wciąż jednak obowiązuje stan epidemii koronawirusa. Czy trzeba nosić maseczki na cmentarzach? Wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zdjęcie ilustracyjne
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki (chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone) nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach.

Minister zdrowia w związku z dniem Wszystkich Świętych apeluje publicznie, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki.

"Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe" – wskazał. Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".

- Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu

– zaznaczył.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dwa święta, które 1 listopada obchodzą luteranie. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wszystkich Świętych #cmentarz #maseczki

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo