To kino uznano za najpiękniejsze na świecie. Pathe Tuschinski w Amsterdamie ma już 100 lat

Pathe Tuschinski w Amsterdamie, które zostało wybrane w 2021 r. przez brytyjski tygodnik „Time Out” najpiękniejszym kinem na świecie, obchodzi 100 lat i otrzymało tytuł “królewskiego”. Kino założył w październiku 2021 r. polski Żyd Abraham Tuszyński.

pathe.nl

Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema i komisarz monarchy Arthur van Dijk ogłosili, że król Wilhelm-Aleksander nadał kinu status królewski.

Od czwartku kino nosi oficjalnie nazwę Koninklijk Theater Tuschinski (Królewskie Kino Tuschinski).

- Sto lat temu miasto otrzymało od Abrahama Tuschinskiego jeden z najpiękniejszych prezentów w historii

 – powiedziała burmistrz.

- Miał on ambicję stworzyć najpiękniejsze i największe kino w stolicy, aby "stworzyć fabrykę marzeń”

– powiedziała Halsema, dodając, że nie skończyło się na słowach i „obecnie pokolenia Amsterdamczyków przychodzą do tego miejsca, aby doświadczyć magii filmu”.

Jacques Hoendervangers dyrektor generalny sieci kin Pathe, która zarządza budynkiem od ćwierć wieku, jest „niezwykle dumny” z królewskiego statusu. Nazywa to „fantastycznym hołdem dla pracy jego założyciela”.

Abraham Tuszyński był polskim krawcem żydowskiego pochodzenia. W 1904 r. uciekł z kraju przed Rosjanami i w drodze do Ameryki zatrzymał się w Rotterdamie, gdzie ostatecznie zamieszkał. Tuszyński został wywieziony w lipcu 1942 r. do Auschwitz, gdzie został zamordowany przez Niemców.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo