Platforma zaczyna mieć problem z PSL-em. Dr Rydliński: Obserwujemy coraz więcej "aktów niepodległości"

- Od dłuższego czasu widzimy, że ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego tych aktów niepodległości względem Platformy Obywatelskiej jest całkiem sporo. Zaczynając od niepojawienia się Władysława Kosiniaka-Kamysza na spędzie Donalda Tuska na Placu Zamkowym, po właśnie taką decyzję i jasne deklarowanie, że PSL będzie starał się budować bardziej konserwatywną ofertę wyborczą. Jest to jakaś konsekwencja w działaniu ze strony ludowców - ocenił dr Bartosz Rydliński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Senat przyjął w środę wraz z poprawkami ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Większości nie uzyskał wniosek złożony przez Marcina Bosackiego (KO) o odrzucenie ustawy w całości. Za tym wnioskiem głosowało 47 senatorów, przeciwko 51, 1 się wstrzymał. Za odrzucenie ustawy byli wszyscy senatorowie KO i Lewicy oraz senator klubu PSL Michał Kamiński. Przeciw głosowali wszyscy senatorowie PiS oraz trzej senatorowie PSL - Jan Filip Libicki, Ryszard Bober i Kazimierz Michał Ujazdowski.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 52 senatorów, przeciwko 46, jedna osoba się wstrzymała. Za przyjęciem ustawy z poprawkami oprócz senatorów PiS zagłosowało też dwóch senatorów PSL - Ryszard Bober i Jan Filip Libicki. Michał Kamiński głosował przeciw a Kazimierz Michał Ujazdowski wstrzymał się od głosu. Przeciw ustawie z poprawkami głosowali senatorowie KO i Lewicy.

Senacki problem 

Zapytaliśmy politologa doktora Bartosza Rydlińskiego, politologa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o to, czy jest zaskoczony tym, że część posłów PSL-u głosowała w Senacie wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością. - Jestem o tyle zaskoczony, że może to być symbolem tego, że się w tej koalicji senackiej nie układała aż tak dobrze. Z drugiej strony zakładam także, że wielu wyborców PSL-u, szczególnie z tej ściany wschodniej może obawiać się niekontrolowanego napływu uchodźców i migrantów, w związku z tym przypuszczam, że politycy PSL-u kierowali się tym w swojej decyzji - stwierdził.

PSL odrywa się od Platformy

- Od dłuższego czasu widzimy, że ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego tych aktów niepodległości względem Platformy Obywatelskiej jest całkiem sporo. Zaczynając od niepojawienia się Władysława Kosiniaka-Kamysza na spędzie Donaldzie Tuska na Placu Zamkowym, po właśnie takie decyzji i jasne deklarowanie, że PSL będzie starał się budować bardziej konserwatywną ofertę wyborczą. Jest to jakaś konsekwencja w działaniu ze strony ludowców 

- powiedział politolog. 

- To jest problematyczne dla Platformy Obywatelskiej, gdyż widzimy, że będąc w jednej rodzinie politycznej - Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk traci kontrolę, wpływ nad ugrupowaniem, które balansuje na progu wyborczym. Przy różnych układankach wyborczych w przyszłości, warto zwrócić uwagę, że PSL obrał kurs na swoją niepodległość od Platformy Obywatelskiej

- dodał Bartosz Rydliński. 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

#polityka

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo