Minister Maląg na Albicli o 14. emeryturze: „Do emerytów i rencistów trafi około 11 mld zł”

"W tym roku już po raz trzeci wypłaciliśmy 13-ą emeryturę, która już na stałe wpisała się w kalendarz wsparcia naszych seniorów" - napisała na portalu Albicla.com Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Szefowa MRiPS dodała, że jeszcze w tym roku seniorzy otrzymają dodatkowo 14-tki. Polityk wskazała, że na wszystkie świadczenia dodatkowe dla emerytów i rencistów rząd przeznaczył w 2021 roku kwotę 36 miliardów złotych.

Marlena Maląg
gov.pl, albicla.com

Wsparcie polskiego rządu dla seniorów wyrazem "solidarności międzypokoleniowej"

"Z pełną determinacją od 2015 r. realizujemy politykę prorodzinną, wspierając zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i seniorów w ramach naszej solidarności międzypokoleniowej" - czytamy we wpisie umieszczonym na portalu Albicla.com przez minister Marlenę Maląg. 

"Trzynasta emerytura na stałe wpisała się w kalendarz wsparcia naszych seniorów"

Polityk przypomniała, że w tym roku 13-tki zostały wypłacone polskim seniorom już po raz trzeci. W 2021 roku w ramach "trzynastek" wypłacono seniorom 1250,88 zł brutto (równowartość minimalnej emerytury). Trzynastki są wypłacane co roku wszystkim osobom, które pobierają m.in. emerytury, renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające czy świadczenia i zasiłki przedemerytalne

Szefowa MRiPS w kolejnym wpisie dodała, że trzynasta emerytura "wpisała się w kalendarz wsparcia naszych seniorów", a łączna kwota wsparcia przekazanego przez rząd polskim seniorom w 2021 roku wyniesie ponad 36 miliardów złotych

W tym roku już po raz trzeci wypłaciliśmy #13emerytura, która już na stałe wpisała się w kalendarz wsparcia naszych seniorów. Waloryzacja rent i emerytur, #14emerytura – w sumie w tym roku te świadczenia to dodatkowe ponad 36 mld zł wsparcia - czytamy na portalu Albicla. 

 

11 miliardów złotych na 14-ki

Minister Maląg w kolejnym wpisie poruszyła także temat 14-tek, czyli jednorazowego, dodatkowego świadczenia dla emerytów, które ma być wypłacone w ciągu kilku najbliższych dni.

"W ramach jednorazowego świadczenia #14emerytura do emerytów i rencistów trafi około 11 mld zł!" - napisała minister. 

O wypłacie 14-tek mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Obiecaliśmy 14-tą emeryturę i ona w ciągu najbliższych dni pojawi się na koncie, albo przyniesie ją listonosz" - mówił szef rządu. 

 

14 emerytura - wysokość świadczenia 

Seniorzy w ramach 14-ki otrzymają 1022,88 zł "na rękę". Obowiązuje tu jednak kryterium dochodowe. Świadczenie w pełnej wysokości otrzymają seniorzy pobierający emerytury lub renty w wysokości nieprzekraczającej kwoty 2251 zł netto.

Gdy ktoś ma wyższą emeryturę, wówczas obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", czyli czternastka jest proporcjonalnie zmniejszana. 14-ka nie będzie przysługiwała tym seniorom, którzy pobierają świadczenia w kwocie wyższej niż 3300 zł. Pierwsi emeryci otrzymają 14-ą emeryturę już 28 października. 

 

Źródło: Albicla.com, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo