Spotkanie Putina i Łukaszenki. Pogłębią integrację?

Alaksandr Łukaszenka potwierdził, że posiedzenie Najwyższej Rady Państwa Związkowego Białorusi i Rosji z udziałem liderów obu krajów odbędzie się 4 listopada, w rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. Kreml podał jednak, że będzie ono miało formę wideokonferencji.

Władimir Putin
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Wcześniej zapowiadano, że podczas spotkania w Mińsku Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin mają podpisać uzgodnione we wrześniu programy pogłębienia integracji Białorusi i Rosji.

Dzień Jedności Narodowej, jedno z nowych rosyjskich świąt, ustanowione zostało z inicjatywy Putina w 2004 r. Upamiętnia ono rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. siłami pospolitego ruszenia, na którego czele stanęli Kuźma Minin i Dymitr Pożarski. Z tej okazji na Kremlu odbywają się przyjęcia wydawane przez prezydenta Rosji. Putin zwykle składa też kwiaty pod pomnikiem Minina i Pożarskiego na Placu Czerwonym w Moskwie.

Z wcześniejszych zapowiedzi Łukaszenki wynikało, że Putin osobiście przybędzie tego dnia do Mińska. Później sekretarz państwa związkowego Dmitrij Mieziencew mówił, że format będzie zależał od „sytuacji epidemicznej”.

Po spotkaniu 9 września w Moskwie, gdzie Łukaszenka i Putin zatwierdzili wstępnie treść negocjowanych od trzech lat 28 programów (map) integracji, zostały one zaakceptowane przez premierów podczas posiedzenia Związkowej Rady Ministrów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rosja #Władimir Putin #Alaksandr Łukaszenka

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo