Koronawirus: Znaczny wzrost zakażeń w Europie

W ciągu ostatniego miesiąca liczba nowych zakażeń koronawirusem w Europie wzrosła o 120 procent. Nowa fala epidemii najszybciej rozwija się w Europie Środkowej. Najwięcej infekcji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców obserwuje się w krajach bałtyckich. Na pozostałych kontynentach liczba zakażeń spada lub pozostaje stabilna.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Duży wzrost infekcji w Europie przyczynił się do odwrócenia krzywej zakażeń dla całego świata, która spadała od połowy sierpnia, gdy przez Azję i Amerykę Północną przechodził szczyt kolejnej fali zachorowań. Od dwóch tygodni liczba zakażeń dla całego świata znów rośnie.

Obecnie każdego dnia na świecie diagnozuje się średnio ponad 420 tys. nowych infekcji (ponad połowę z nich w Europie), podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu było ich ok. 400 tys. W kulminacyjnym momencie pandemii, w kwietniu 2021 roku, na całym świecie wykrywano ponad 800 tys. zakażeń dziennie.

W Europie najwięcej infekcji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wykrywanych jest w państwach bałtyckich. Każdego dnia na Łotwie diagnozuje się średnio 134 zakażenia na 100 tys. mieszkańców, w Estonii - 116, a na Litwie - 106. Ten wskaźnik jest wysoki również na Bałkanach. W Serbii wynosi 100, Słowenii - 95, Rumunii - 74.

W Europie Zachodniej najwięcej infekcji na 100 tys. mieszkańców notowanych jest w Wielkiej Brytanii - 65 i Belgii - 53. W Polsce w ostatnim tygodniu stwierdzano średnio 15 infekcji dziennie na 100 tys. mieszkańców, na Słowacji - 57, na Ukrainie - 50, w Czechach - 35, w Niemczech - 20.

Krzywa zakażeń najszybciej rośnie w Europie Środkowej. W Czechach w czwartek odnotowano o 164 proc. zakażeń więcej niż przed tygodniem. Na Węgrzech - więcej o 101 proc., w Polsce - o 77 proc., na Słowacji - o 64 proc. Ten wskaźnik jest również wysoki w krajach Beneluksu i państwach skandynawskich. Tygodniowy wzrost infekcji w Danii wyniósł 84 proc., w Norwegii - 78 proc., w Belgii - 62 proc., a w Holandii - 55 proc.

Najwięcej infekcji w Europie wykrywanych jest w Wielkiej Brytanii - średnio 44 tys. dziennie, Rosji - 36 tys., na Ukrainie - 22 tys. i w Niemczech - 16 tys. W niektórych krajach europejskich, m.in. w Rosji, Bułgarii, Rumunii i Grecji, na Ukrainie i Białorusi liczba nowych zakażeń jest największa od początku pandemii.

W Polsce w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia diagnozowano średnio 5,7 tys. nowych infekcji; podczas szczytu epidemii na przełomie marca i kwietnia średnia liczba dziennych zakażeń zbliżała się do 30 tys.

Na Covid-19 w Europie najwięcej chorych umiera obecnie w Rumunii - każdego dnia stwierdza się tam średnio 22 zgony w przeliczeniu na milion mieszkańców. Dla Bułgarii ten współczynnik wynosi 18, dla Ukrainy i Łotwy - 13, Litwy - 11, Rosji - 7,2, Wielkiej Brytanii - 2, Polski - 1,6.

Od początku pandemii, która pochłonęła już ponad 4,97 mln ofiar, na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 245 mln osób.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #epidemia

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo