Nie żyje znany aktor Ryszard Filipski. Grał w „Kryminalnych” i „Potopie”

Nie żyje Ryszard Filipski, polski aktor, reżyser filmowy i teatralny. Artysta zmarł 22 października br. w wieku 87 lat. Informację o jego śmierci opublikowało Stowarzyszenie "Hubalowa Rodzina" z Częstochowy. Jego ostatnią wolą było odejście bez medialnego rozgłosu, dlatego też komunikat w tej sprawie został wydany już po uroczystości pogrzebowej.

Ryszard Filipski (1934-2021)
Wikimedia.com, autor: Beno at Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8836020

"Wspaniały aktor"

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 we Lwowie. W 1958 zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Największą popularność przyniosła mu rola majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby "Hubal" (1973). Artysta wcielił się także w przybocznego Kmicica z "Potopu" (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Wystąpił też w następujących produkcjach: "Stara baśń", "Król Maciuś I", "Nikodem Dyzma", "Pitbull", "Stawka większa niż życie".

Młodszej widowni znany przede wszystkim z popularnego serialu "Kryminalni" emitowanego w latach 2004-2008 w TVN. 

Zmarły aktor występował także w teatrze eref-66, którego był założycielem. W swojej karierze był także dyrektorem Teatru Ludowego w Nowej Hucie (1975-1979), kierownikiem Zespołów Filmowych "Kraków" (1980-1981) oraz "Iluzjon" (1982-1987). Bogusław Linda w jednym z wywiadów powiedział, że "Ryszard Filipski jest wspaniałym, niewykorzystanym aktorem".

"Na zawsze pozostanie w naszej pamięci"

"Bardzo smutna wiadomość. Ryszard Filipski nie żyje. Zmarł 22 października 2021 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat. Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu Jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny. Jego rola stworzona w filmie „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby wpisała się na trwałe do polskiego filmu i na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na profilu majorhubal.pl.

 

Źródło: majorhubal.pl, se.pl, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo