Nowa koalicja dotrwa do końca kadencji? Prof. Ryba: Etap destabilizacji Gowina to przeszłość

- Póki co wydaje się, że w Zjednoczonej Prawicy nie ma takich różnic, które dawałyby możliwość zerwania koalicji i przyspieszonych wyborów. Sądzę, że ta koalicja dotrwa do końca kadencji - ocenił profesor Mieczysław Ryba, socjolog Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

N/z Jaroslaw Kaczynski fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

- Do Zjednoczonej Prawicy oficjalnie dołączyła OdNowa RP Marcina Ociepy. Jak Pan ocenia nową Zjednoczoną Prawicę, czy będzie ona mocniejsza niż poprzednia? 

- Myślę, że przede wszystkim stabilniejsza, bo Jarosław Gowin miał też silne konotacje liberalne, ta jego przeszłość w Platformie była wyrazista, był w końcu ministrem. Jego gra po ostatnich wyborach mocno napinała spoistość koalicyjną, a wiadomym jest, że bez trwałości większości sejmowej trudno jest rządzić, zwłaszcza jeśli się myśli o reformach takich jak Polski Ład, czy o obronie polskiej suwerenności wobec presji Unii Europejskiej. W tym sensie ten etap destabilizacji po odejściu Gowina PiS ma już chyba za sobą. 

- Czy Pan spodziewa się, że może dojść do jakiegoś buntu koalicjantów w najbliższym czasie? 

- Nie sądzę. Oczywiście jest pewna linia sporu, co do twardości gry Polski wobec Unii. Chodzi mi tutaj o ministra Ziobrę i premiera Morawieckiego. Póki co wydaje się, że nie ma tu jednak takich różnic, które dawałyby możliwość zerwania koalicji i przyśpieszonych wyborów. Sądzę, że ta koalicja dotrwa do końca kadencji.

- Czy Pana zdaniem możliwa jest jakaś volta Solidarnej Polski? 

- Solidarna Polska przede wszystkim chce się wyróżniać i mieć pozycje negocjacyjną w przyszłej wspólnej liście, dlatego jednoznacznie gra tą notą narodową i moim zdaniem ma ogrom racji w ocenie polityki stosowanej przez Unię Europejską - tu nie ma żadnego dotrzymywania umów, tylko jest otwarta gra .

- Czy te dwa nowe byty - Partia Republikańska Adama Bielana oraz OdNowa RP - mogą powodować jakieś problemy w Zjednoczonej Prawicy?

- Mają one zbyt słaby kapitał wyborczy i zbyt małą rozpoznawalność, więc nie spodziewam się kłopotów dla PiS-u z ich strony. Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość będzie ich gdzieś tam przygarniać na swoje listy w następnych wyborach, ale to nie jest Porozumienie Gowina. To jest zupełnie inna jakość i bez PiS-u są one skazane na nieistnienie. 

- Ich pozycja jest duża słabsza niż Solidarnej Polski? 

- Zdecydowanie, nieporównywalnie. I w sensie rozpoznawalności, i potencjału, i poparcia społecznego, czy też programu i wizji. Nie ma porównania między tymi siłami.  
 

 

Źródło: Niezalezna.pl

#Profesor Mieczysław Ryba #Zjednoczona Prawica

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo