Brazylia: sąd nakazuje FIFA wypłacić odszkodowanie wynalazcy sprayu

Władze Światowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zostały zobowiązane przez sąd stanowy w Rio de Jenairo do wypłaty odszkodowania obywatelowi Brazylii, który pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wymyślił spray używany obecnie przez sędziów piłkarskich na całym świecie.

Zdjęcie ilustracyjne
Wikimedia.com, autor: Levi Siuzdak - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5225012

W cytowanym przez portal “O Globo” orzeczeniu trzyosobowy skład sędziowski wskazał, że FIFA świadomie i ze złą wolą zignorowała żądania Heine'go Allemagne dotyczące praw do opracowanego przez niego sprayu.

Sąd nie wskazał, na jaką kwotę władze FIFA powinny zadośćuczynić brazylijskiemu wynalazcy. Sprecyzowały tylko, że suma ta powinna zostać w przyszłości ustalona w innym werdykcie.

“O Globo” przypomina, że skarżący światową federację piłkarską mężczyzna w pozwie napisał, że domaga się “zwrotu kosztów moralnych”, które oszacował na 50 mln brazylijskich reali, czyli ponad 7 mln euro.

Portal przypomniał, że środowy werdykt sądu stanowego jest odwołaniem Allemagne od decyzji sądu pierwszej instancji z lipca 2020 r., w którym prowadząca proces sędzia stwierdziła, że FIFA nie naruszyła przepisów dotyczących patentów.

W kwietniu br. Sąd Najwyższy Brazylii zatwierdził apelację pozywającego FIFA mężczyzny, kierując sprawę do sądu stanowego w Rio de Janeiro.

Brazylijski portal zamieścił w czwartek zdjęcia Allemagne z arbitrami piłkarskimi z niższych lig, którzy już w 2000 r. korzystali z jego wynalazku m.in. do oznaczania na murawie miejsca, w którym powinien być ustawiony mur przy rzucie wolnym

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo