Koniec kryzysu dyplomatycznego? Macron rozmawiał z premierem Australii

Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył dziś rozmowę telefoniczną z premierem Australii Scottem Morrisonem. Politycy rozmawiali po raz pierwszy od odwołania francuskiego ambasadora z Canberry i kryzysu dyplomatycznego w relacjach obu państw - informuje Pałac Elizejski.

Emmanuel Macron
Wikimedia.com, autor: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59442545

Napięcie w stosunkach francusko-australijskich

Poważne napięcia w stosunkach francusko-australijskich wywołało zerwanie przez Canberrę kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych.

Macron powiedział Morrisonowi, że Australia podjęła "jednostronną decyzję" o anulowaniu tego kontraktu i w ten sposób "zerwała więź, opartą na zaufaniu między dwoma krajami" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Prezydent oznajmił też, że teraz to do Canberry należy "zaproponowanie konkretnych posunięć, które będą wyrazem woli najwyższych władz Australii, aby zredefiniować podstawy wzajemnych relacji i podstawy wspólnych działań w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku".

We wrześniu Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 mld euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem.

Decyzja ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny Francji z USA oraz Australią.

W geście solidarności z Paryżem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że możliwość zawarcia umowy o wolnym handlu między UE a Australią stanęła pod znakiem zapytania - przypomina Reuters.

Kryzys zażegnany?

Canberra stara się naprawić stosunki z Francją i Unią; wyznaczyła wysokiego rangą doradcę premiera na specjalnego wysłannika do Wspólnoty.

Francuski ambasador w Australii Jean-Pierre Thebaultto, którego po wybuchu kryzysu dyplomatycznego, wywołanego zerwaniem umowy na dostawy okrętów odwołano do Paryża, wrócił w ubiegłym tygodniu do Canberry.

W poniedziałek, w ramach naprawiania relacji z Francją spotka się z nim szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo