Odnaleziono żyjącego prawnuka legendarnego wodza Indian. Wszystko dzięki badaniom DNA

W USA odnaleziono żyjącego prawnuka legendarnego wodza Indian, Siedzącego Bryka. Zasłynął on ze zwycięskiego poprowadzenia rdzennych mieszkańców Ameryki do bitwy nad rzeką Little Bighorn w 1876 roku. Udało się to dzięki DNA pochodzącemu z próbki włosów wodza.

Tatanka-Iyotanka, Siedzący Byk
Wikimedia.com, autor: Julian Scott - http://americanart.si.edu/collections/search/artwork/?id=22091, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66386711

Po raz pierwszy w historii, dzięki nowoczesnej technologii genetycznej, udało się potwierdzić związek pomiędzy postacią historyczną, a żyjącym potomkiem - zauważa agencja AFP.

Kosmyk włosów pradziada przekazał Erniemu LaPointe, prawnukowi legendarnego indiańskiego dowódcy, kompleks muzealny Smithsonian Institution z Waszyngtonu w 2007 roku. Prowadzący badanie Eske Willerslev z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, fascynujący się od dziecka historią słynnego wodza rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, około 10 lat temu zaproponował pomoc potomkowi w ustaleniu jego pochodzenia - podaje BBC.

"Jesteśmy w 100 proc. pewni, że Ernie LaPointe jest prawnukiem Siedzącego Byka" - oświadczył Willerslev, wynalazca nowatorskiej metody badania próbek DNA.

"Przez lata wielu ludzi próbowało podważyć prawdziwość stwierdzenia, że ja i moje siostry jesteśmy potomkami Siedzącego Byka" - komentował wyniki LaPointe. "Pewnie i teraz będą podważać wyniki tych badań" - dodał 73-latek.

Siedzący Byk - legendarny przywódca Indian 

Urodzony w 1831 roku Siedzący Byk, którego właściwe imię to Tatanka-Iyotanka, w 1876 r. wraz z Szalonym Koniem stanęli na czele połączonych sił Dakotów i Czejenów, pokonując w spektakularnej bitwie nad Little Big Horn wojska generała George'a Custera, wysłane przeciwko zbuntowanym Indianom - przypomina BBC. W 1890 roku, po osiedleniu się w rezerwacie, został zastrzelony przez policjanta, który przyszedł, aby aresztować go w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych - dodaje. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo