UE/ Ziobro mówi "nie" zasadom kolonialnym

Trzeba uświadomić Komisji Europejskiej, trzeba rozmawiać i metodą, też i działań procesowych, że my będziemy pokazywać i obnażać podwójne standardy, jeśli chodzi o działanie komisji i nie pozwolimy traktować Polski na zasadach kolonialnych, jako kraj trzeciej kategorii. To powinni sobie uświadamiać politycy UE i pani von der Leyen - powiedział podczas czwartkowej konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Twitter/@MinisterstwoSprawiedliwosci

Podczas konferencji minister sprawiedliwości był pytany o słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen o Krajowym Planie Odbudowy Polski, w których padło wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów.

- W Niemczech, ojczyźnie pan von der Leyen, funkcjonuje instytucja Izby Dyscyplinarnej. Jeżeli sędziowie dopuszczają się zachowani kryminalnych, korupcyjnych, czy powodują wypadki, to są pociągani do odpowiedzialności

- powiedział Zbigniew Ziobro. Jak zaznaczył, funkcjonują tam rozwiązania pozwalające Bundestagowi pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziego, który kwestionuje konstytucję niemiecką.

- Uważam, że jest bardzo aktualny nasz postulat skierowania do KE wniosku o skargę na Niemcy, które stosują zupełnie inne standardy, jeżeli chodzi o powoływanie sędziów i stosowanie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów niż te, które usiłują nam za sprawą, swojej obywatelki - Niemki - pani von der Leyen narzucić nam Polakom i Polsce. To nie jest uzasadnione, żeby Niemcy korzystali z takich przywilejów w UE w stosunku do innych państw i obywateli. Nawet względy historyczne przemawiają za tym, żebyście się na to nie godzili - powiedział minister sprawiedliwości.

Wyraził nadzieję, że inicjatywa, którą sygnalizował zostanie przez pana premiera Morawieckiego w tym zakresie podjęta.

- Trzeba uświadomić Komisji Europejskiej, trzeba rozmawiać i metodą, też i działań procesowych, że my będziemy pokazywać i obnażać podwójne standardy, jeśli chodzi o działanie komisji, i nie pozwolimy traktować Polski na zasadach kolonialnych, jako kraj trzeciej kategorii. To powinni sobie uświadamiać politycy UE i pani von der Leyen

- podkreślił Ziobro dodając, że Komisja nie może nie zauważyć różnicy pomiędzy sytuacją systemu funkcjonowania odpowiedzialności dyscyplinarnej i powoływania sędziów w Polsce a w Niemczech.

- Praworządność europejska jest wielką wartością, ale to, na czym się opiera, to równość wszystkich państw i równość obywateli. I tego Polska powinna się stanowczo domagać - zaznaczył Zbigniew Ziobro. - Polska powinna realizować politykę, która jest zgodna z jej interesem wewnętrznym i dbać o to żeby ten interes był respektowany na zewnątrz przez naszych partnerów - dodał.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo