Polskie śledztwo przeciwko białoruskim funkcjonariuszom

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej organizującej nielegalne przekraczanie granicy Polski - poinformowała Aleksandra Skrzyniarz, rzecznika prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W grupie byli funkcjonariusze organów Republiki Białorusi.

twitter.com/Straz_Graniczna

Jak przekazała prokurator Skrzyniarz, śledztwo wszczęto na polecenie Zastępcy Prokuratora Generalnego Krzysztofa Sieraka. Dotyczy ono „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym funkcjonariuszy organów Republiki Białorusi, zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na nielegalnym przekraczaniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Postępowanie wszczęte m.in. w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie przeciwko obywatelowi Ukrainy podejrzanemu o udział w organizacji nielegalnego przekraczania granicy przez czterech obywateli Syrii. Został on zatrzymany 20 września 2021 roku i tymczasowo aresztowany przez sąd.

- Ustalenia śledztwa wskazują na działanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizacją nielegalnego przekraczania granicy Polski przez imigrantów z Syrii i innych krajów azjatyckich

- przekazała prokuratura.

W ramach tego procederu funkcjonariusze służb białoruskich organizowali transport drogą lotniczą imigrantów na Białoruś zapewniając im wizy turystyczne i przelot. Tam zabezpieczali ich pobyt - w tym nocleg i wyżywienie. Następnie transportowali imigrantów do granicy Polski, aby mogli oni w miejscu wskazanym przez żołnierzy białoruskich, ją przekroczyć.

- Z relacji imigrantów wynika, że byli wręcz wypychani przez białoruskich żołnierzy na teren pasa granicznego, a w drodze do granicy bici i okradani z oszczędności

- podkreśla prokuratura.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo