COVID-19: Niedługo otwarcie szpitala na Okęciu

Na początku listopada zostanie uruchomiony szpital tymczasowy dla pacjentów covidowych na warszawskim Okęciu. Wiceminister zdrowia wskazał, że na razie nie ma potrzeby wznawiania pracy szpitala na Stadionie Narodowym.

pixabay.com/Mitrey

Szpital tymczasowy na warszawskim Okęciu ruszy w najbliższych dniach, myślę, że to będzie pierwszy-drugi dzień listopada - poinformował wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, kiedy zacznie funkcjonować szpital tymczasowy przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 na warszawskim Okęciu, ocenił, że będzie to "pierwszy-drugi dzień listopada". Podkreślił, że "wszystko jest gotowe" do uruchomienia szpitala i przyjęcia pierwszych pacjentów.

- W tej chwili nie ma takiej potrzeby, żeby on był już uruchomiony, jeżeli będzie taka potrzeba, to przyspieszymy

 - zaznaczył wiceszef MZ.

Pytany, czy planowane jest ponowne otwarcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, Kraska powiedział, że "jeżeli będzie taka potrzeba".

- Mam nadzieję, że nie - na Mazowszu także otwieramy oddziały w szpitalach stacjonarnych

 - dodał.

Kraska ocenił także, że pacjenci z COVID-19 trafiają do szpitali w coraz gorszym stanie.

- To jest troszeczkę inne fala, niż poprzednie, ponieważ w poprzedniej fali ten okres od wystąpienia objawów, do trafienia pacjenta do szpitala, to było około dwóch tygodni. Teraz jest to 3-4 dni, nawet czasem krócej

 - zauważył. Zaapelował, żeby w przypadku gorszego samopoczucia i objawów przeziębienia wykonać test na zarażenie SARS-Cov2.

- Tutaj czas gra wielką rolę - dodał.

Tymczasowy szpital na Okęciu ma pomieścić 170 pacjentów; zaopatrzony jest także w 31 stanowisk respiratorowych. Jak informował we wtorek Kraska, dodatkowe łóżka dla pacjentów zarażonych koronawirusem powstaną także w warszawskim szpitalu zakaźnym.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo