Hołownia atakuje Ziobrę. "Za jego kaprys i szantaż płacimy milion euro dziennie"

"Za kaprys i szantaż Zbigniewa Ziobry płacimy 1 mln euro dziennie. Już dawno trzeba było zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego" - tak o środowym postanowieniu TSUE mówił dziś rano lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Polityk powiązał sprawę z większością sejmową Zjednoczonej Prawicy: jego zdaniem istnienie Izby Dyscyplinarnej jest warunkowane szantażem Ziobry, który może tę większość w każdej chwili zakończyć.

Szymon Hołownia
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w środę, że Polska, z uwagi na to, iż nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

Lider Polski 2050 pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o tę kwestię stwierdził, że postanowienie to powoduje nową sytuację finansowo-prawną w relacjach z UE. "Ta wysokość kar, które zostały zasądzone jest rzeczywiście porażająca, ale i stawka, za którą my je płacimy" - mówił Hołownia.

Zgodził się z postulatem KO, aby natychmiast przygotować i przyjąć projekt ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Jak już się to popsuło, potłukło i rozlało, to teraz trzeba jak najszybciej posprzątać, a więc zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, już dawno trzeba było, bo to nie służy Polakom

 - powiedział.

W jaki sposób Izba Dyscyplinarna rozwiązała problem z dostępnością Polaków do sądów albo długością postępowań? W żaden. To jest tylko kaprys Zbigniewa Ziobro

 - dodał.

Zdaniem lidera Polski 2050 brak likwidacji Izby Dyscyplinarnej to efekt szantażu szefa MS, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, którego posłowie gwarantują Zjednoczonej Prawicy większość sejmową.

Cena za ten szantaż i za ten kaprys to jest milion euro dziennie

- dodał Hołownia.

W wydanym w środę postanowieniu TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca 2021 r., kiedy to Polska została zobowiązana przez TSUE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w sierpniu zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Także premier Mateusz Morawiecki, który w ubiegły wtorek wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo