Wielki sukces Prokuratorii Generalnej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął w ostatnich kilku latach wiele niekorzystnych dla Polski decyzji, które wzbudziły ogromne wątpliwości co do ich zasadności. Szczególnie ta niedawna, dotycząca nałożenia kary za niewygaszenie kopalni Turów.

Jednak ostatnio TSUE zdecydował też o tym, że Polska nie musi wypłacać funduszowi Abris Capital 650 mln zł wraz z odsetkami za decyzję z 2014 r. nakazującą sprzedaż posiadanych przez jedną z kontrolowanych spółek akcji FM Banku. Tym samym stwierdził, że orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie nakazujące zapłacenie przez Polskę odszkodowania nie jest wiążące.

To wielki sukces Prokuratorii Generalnej, pozostającej w medialnym cieniu państwowej instytucji, której zadaniem jest reprezentowanie skarbu państwa w sporach zarówno w kraju, jak i za granicą. To zwycięstwo oznacza również to, że spółki zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej chcące wystąpić przeciwko Polsce do arbitrażu międzynarodowego muszą liczyć się z tym, że mogą tylko stracić czas i pieniądze.

 

Źródło:

Piotr Nisztor
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo