Ważne rozmowy prezydenta Dudy z Macronem: Francja widzi perspektywę współpracy na długie lata

- Francja jest drugim najsilniejszym krajem Unii Europejskiej, my jesteśmy najsilniejszym krajem naszej części Europy - Środkowej. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy tutaj dużym państwem także i w ramach współpracy Trójmorza, więc nasza pozycja jest licząca się. Cieszę się bardzo, że Francja to docenia i widzi też perspektywę współpracy z nami na długie lata - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Twiiter @BBN_PL

Prezydent Andrzej Duda przebywa w środę w Paryżu, gdzie złożył roboczą wizytę, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.

Wieczorem prezydent wystąpił w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info. - To było bardzo dobre spotkanie, jestem z niego zadowolony. Pan prezydent mnie zaprosił, żeby porozmawiać o ważnych sprawach, które łączą nasze kraje, także w ramach europejskiej wspólnoty - powiedział Duda, zaznaczając, że była to jego trzecia rozmowa z Emmanuelem Macronem w ciągu ostatniego pół roku.

Wspólne priorytety 

Mówiąc o stosunkach pomiędzy Polską a Francją, Duda stwierdził, że dwa państwa są "sojusznikami i partnerami".

- Cieszy mnie, że Francja chce rozwijać bezpieczeństwo europejskie i w ramach NATO zacieśniać europejska współpracę militarną

- powiedział prezydent. Dodał, że ten temat był poruszony podczas jego rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Z innych tematów tej rozmowy wymienił: bezpieczeństwo energetyczne, ochronę klimatu, "przyszłość polskiego miksu energetycznego", przyszłość energetyki w Europie "także atomowej".

Jak dodał, "z punktu widzenia działań zmierzających do ochrony klimatu" polsko - francuska współpraca "właśnie się rozpoczyna".

Dobra współpraca

Wyraził też nadzieję, że dzisiejsza rozmowa, którą określił też jako "bardzo szczerą i otwartą", rysuje "bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".

- Francja jest drugim najsilniejszym krajem Unii Europejskiej, my jesteśmy najsilniejszym krajem naszej części Europy - Środkowej. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy tutaj dużym państwem także i w ramach współpracy Trójmorza, więc nasza pozycja jest licząca się. Cieszę się bardzo, że Francja to docenia i widzi też perspektywę współpracy z nami na długie lata

- zaznaczył Duda.

 

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo