Szef BBN o spotkaniu Duda-Macron: Przełom!

- Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich - skomentował wizytę Andrzeja Dudy w Paryżu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jak dodał, relacje obu państw nabierają strategicznego wymiaru.

Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent Andrzej Duda przebywał dziś w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii. W delegacji uczestniczyli również szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch

"Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich. Prezydent Andrzej Duda w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkukrotnie spotykał się z prezydentem Macronem. Nasze relacje nabierają strategicznego wymiaru w pełnym tego słowa znaczeniu"

– powiedział Soloch.

Jak dodał, w sprawach bezpieczeństwa "prezydenci w pierwszym rzędzie rozmawiali o sytuacji na granicy z Białorusią i agresji hybrydowej Aleksandra Łukaszenki". "Ale także o roli, jaką Rosja odgrywa w naszym regionie, na Ukrainie, i nie tylko. W szczególnej sferze francuskich zainteresowań leży aktywność rosyjskich najemników na terenie Afryki" – relacjonował szef BBN.

Prezydenci mówili także o ewentualnym zaangażowaniu Polski w dowodzoną przez Francję unijną operację wojskowa Takuba w Mali. Jak przekazał Soloch, "prezydent Emmanuel Macron podziękował za gotowość Polski do wsparcia operacji i udziału w niej wraz z pozostałymi siłami państw europejskich".

Tematem spotkania była także współpraca zbrojeniowa i wojskowa, w tym w ramach NATO i Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście prac nad nową Koncepcja strategiczną NATO oraz Kompasem Strategicznym UE – przekazał szef BBN.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo