Nowy rekord zakażeń w Bułgarii. Tak źle nie było!

Bułgarskie służby zdrowia odnotowały w ciągu ostatniej doby 6816 nowych przypadków koronawirusa. To drugi dzień z rzędu, gdy liczba nowych zakażeń jest najwyższa od początku pandemii. Jak zapowiada tamtejszy wiceminister zdrowia - jeśli sytuacja się nie zmieni, w kraju zostanie wprowadzony lockdown.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/fernandozhiminaicela

W bułgarskich szpitalach leczonych jest obecnie ponad 7 tys. chorych z Covid-19. Według władz medycznych, gdy ich liczba przekroczy 9 tysięcy, system ochrony zdrowia nie będzie w stanie zapewnić należytej opieki potrzebującym. Chodzi nie tylko o pacjentów z Covid-19, ale też cierpiących na inne choroby, m.in. nowotworowe czy serca. Już teraz masowo przekładane są operacje.

"Jeżeli sytuacja nadal będzie się pogarszać w tym tempie, nieuchronnie będziemy zmuszeni wprowadzić lockdown, co jest ostatecznym krokiem”

– powiedział w wywiadzie telewizyjnym wiceminister zdrowia Aleksander Złatanow.

Podkreślił, że po wprowadzeniu certyfikatów Covid-19, tzw. Zielonych Paszportów, pozwalających na wstęp klientów i personelu do wielu miejsc publicznych tylko z zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciw Covid-19 lub aktualnym negatywnym testem, wyszło na jaw, że wiele osób było zakażonych, ale nie zgłaszało tego lekarzom.

"Właśnie te ukryte infekcje przyczyniły się do drastycznego skoku zakażeń"

- zaznaczył Złatanow.

Wiele osób, przede wszystkim właściciele lokali gastronomicznych, protestuje przeciwko obowiązującemu od czwartku systemowi Zielonych Paszportów. Minister pracy i polityki socjalnej Gyłyb Donew przypomniał, że polityka rządu nie narusza prawa ani klientów, ani pracowników, którzy powinni albo być zaszczepieni, albo posiadać negatywny wynik testu.

Wprowadzenie tego kroku jest zgodne z prawem unijnym i orzeczeniem bułgarskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego, według którego wprowadzenie pewnych ograniczeń jest dopuszczalne, gdy chodzi o ochronę zdrowia i życia ludności - zaznaczył minister.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo