Kara nałożona przez TSUE. Terlecki uspokaja

"Nie zapłaciliśmy jeszcze nic, więc nie panikujmy" - tak karę nałożoną na Polskę skomentował wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki. Chodzi decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o płaceniu przez nasz kraj milion euro dziennie w związku z obowiązywaniem przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

fot. Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79066542

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie - podał Trybunał Sprawiedliwości w komunikacie.

O komentarz do tego oświadczenia dziennikarze poprosili w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego (PiS).

"Jeszcze żadnej kary nie zapłaciliśmy, nie panikujcie"

- odpowiedział.

Pytany, kiedy zostanie zlikwidowania Izba Dyscyplinarna, zaznaczył, że "może Europa się wycofa z tych pomysłów".

Uwagę, że to już 1,5 miliona euro dziennie kary, bo 500 tys. za Turów, a 1 milion za Izbę Dyscyplinarną, Terlecki skwitował słowami: "O matko! Strasznie jakoś panikujecie". "Nie zapłaciliśmy jeszcze nic, więc nie panikujmy" - dodał.

Dopytywany, czy to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro blokuje likwidację Izby Dyscyplinarnej, powiedział: "Zamierzaliśmy przeprowadzić skuteczną reformę wymiaru sprawiedliwości i to zrobimy". Dodał, że projekty likwidujące Izbę Dyscyplinarną są gotowe. "Troszkę się opóźniło, ale nie przesadzajmy, minęło zaledwie parę tygodni" - powiedział Terlecki. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo