Rzecznik Izby Dyscplinarnej komentuje wyrok TSUE

- Dopóki nie dojdzie do zmian legislacyjnych i właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, nic się nie zmieni - tak w rozmowie z wp.pl Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, komentuje decyzję TSUE. Sąd w Luksemburgu zdecydował o nałożeniu na Polskę 1 mln euro dziennie kary w związku z działalnością ID.

fot. Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74374297

Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o nałożeniu na Polskę kary w wysokości 1 mln euro dziennie. Trybunał tłumaczy to tym, że Warszawa "nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". TSUE zaznaczył, że konieczne jest "poszanowanie środków tymczasowych zarządzonych 14 lipca 2021 r.".

Co to oznacza dla Izby Dyscyplinarnej SN? Rzecznik Izby jest przekonany, że nic się nie zmieni.

- Dopóki nie dojdzie do zmian legislacyjnych i właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nic się nie zmieni. Sędziowie wykonują i będą wykonywali swoje konstytucyjne obowiązki

- powiedział Piotr Falkowski w rozmowie z wp.pl.

Podkreślił jednak, że decyzję TSUE mogą uwzględniać niektóre składy sędziowskie, jednak będzie to ich indywidualna decyzja.

 

Źródło: niezalezna.pl, wp.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo