Z wulkanu spływa lawa. Chcą zbombardować wyspę

Wraz z nasiloną pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem emisją lawy z wulkanu Cumbre Vieja reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera Casimiro Curbelo zaproponował, aby hiszpańskie wojsko “bombardowało tereny na La Palmie”, w celu wyznaczenia bezpiecznego kierunku spływania magmy.

Cumbre Vieja
twitter.com/@JeanGui17 screen

W rozmowie z regionalnymi mediami kanaryjski polityk sprecyzował, że nie sugeruje użycia “ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb”.

Dodał, że dzięki użyciu bombowców można byłoby “zabezpieczyć” przed zalaniem lawą zamieszkałe tereny, plantacje lub inne ważne miejsca na La Palmie, z którą sąsiaduje La Gomera.

Curbelo zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, w którym znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę.

“Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy?”

- powiedział kanaryjski polityk, cytowany w środę m.in. przez dziennik “Canarias7”.

Tymczasem według hiszpańskich wulkanologów podczas ostatniej doby nasiliła się aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Wskazują oni, że wydostająca się z otworów magma wyrzucana była we wtorek rano na wysokość ponad 20 m.

Z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo