Wiceminister MSZ w Atenach. Tematem rozmowy były problemy migracyjne

Relacje dwustronne, aktualne wyzwania migracyjne, kwestie wschodniego sąsiedztwa UE, rozszerzenie Unii oraz przyszłość Europy to niektóre tematy wizyty wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęk w Grecji. Ponadto, wiceminister wziął udział w otwarciu Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.

Szymon Szynkowski vel Sęk
Jan Sroda/Gazeta Polska

Szynkowski vel Sęk przebywał w Atenach w poniedziałek i wtorek. Na wstępie pobytu - jak poinformowały służby prasowe MSZ - odbył konsultacje polityczne z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Greckiej ds. Europejskich Miltiadisem Varvitsiotisem. Spotkanie poświęcone było omówieniu relacji dwustronnych oraz wymianie poglądów na tematy związane z aktualnymi wyzwaniami migracyjnymi, kwestiami wschodniego sąsiedztwa UE, polityką rozszerzenia oraz przyszłością Europy.

"Pragnę wyrazić satysfakcję z doskonałego stanu relacji między naszymi krajami. Polska aktywnie włączyła się w obchody przypadającego w tym roku 200-lecia wybuchu greckiego powstania narodowowyzwoleńczego. Zainicjowaliśmy też akcję szerzenia wiedzy nt. polskich filhellenów, którzy walczyli i ginęli za wolność nowożytnej Grecji"

– mówił Szynkowski vel Sęk, którego wypowiedź zacytowano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Obaj politycy podkreślili bardzo dobrze rozwijającą się wymianę handlową, która w ostatnich latach stale zwiększa swój wolumen mimo ograniczeń związanych z pandemią.

"Wiceminister Szynkowski vel Sęk z zadowoleniem odnotował duże zainteresowanie wśród greckich studentów nauką języka polskiego"

- informuje MSZ.

Relacje polsko-greckie

Jak czytamy - wiceministrowie - wyrazili ponadto satysfakcję z powodu niezwykle wysokiego poziomu zainteresowania polskich turystów ofertą grecką w mijającym sezonie i odnieśli się do szans rozwoju greckiej turystyki przyjazdowej do Polski.

"Wiceszef greckiej dyplomacji ze swej strony podziękował za pomoc polskich strażaków, którzy latem tego roku z ogromnym zaangażowaniem brali udział w akcji gaszenia pożarów na greckiej wyspie Evia oraz w regionie"

- poinformowały służby prasowe MSZ.

Według MSZ wiceministrowie przedyskutowali ponadto tematy związane ze wschodnim sąsiedztwem, w tym zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego.

"Zgodzili się, że działania reżimu białoruskiego na granicy z Polską, Litwą i Łotwą są atakiem hybrydowym skierowanym przeciwko całej Unii Europejskiej"

- podkreślono w komunikacie.

Szynkowski vel Sęk i Varvitsiotis omówili również sytuację w regionie ze szczególnym uwzględnieniem Bałkanów Zachodnich.

"Strona polska wyraziła poparcie dla jak najszybszego uruchomienia negocjacji unijnych z Albanią i Macedonią Północną"

- czytamy w komunikacie.

W dalszej części wizyty wiceszef MSZ wziął udział w spotkaniu z Polonią grecką, które miało miejsce w siedzibie Ambasady RP.

"Minister podziękował Polakom zamieszkałym w Grecji za kultywowanie polskości oraz ich rosnącą rolę w kształtowaniu relacji polsko-greckich. Przekazał również wyrazy wdzięczności dla nauczycieli pracujących w polskich szkołach w Grecji, rodzicom uczniów za ich wysiłek związany z decyzją posłania do nich dzieci na dodatkowe zajęcia, a także polskim księżom pełniących posługę w parafiach rzymsko-katolickich w Atenach, Nafplio, Salonikach, na Krecie, czy na Syros, która wielu naszym rodakom daje poczucie bliskości z Ojczyzną"

- poinformowało MSZ.

"Bardzo chciałbym, by mieli państwo poczucie, że Polska o was pamięta – że pamięta, jest wdzięczna, i docenia wasz trud i codzienne wysiłki"

- podkreślił Szynkowski vel Sęk.

We wtorek wiceszef MSZ wziął z kolei udział w uroczystym otwarciu Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA). W uroczystości uczestniczyli też: sekretarz generalny Ministerstwa Kultury i Sportu Republiki Greckiej Georgios Didaskalou, ambasador RP w Atenach Artur Lompart, dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz dyrektor Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach Anna Vasiliki-Karapanagioutou.

"PIAA reprezentuje przed władzami greckimi wszystkich naukowców polskich, nie tylko tych, którzy chcą tam prowadzić badania wykopaliskowe, ale także innych, potrzebujących dostępu do kolekcji muzealnych czy archiwów"

- mówili podczas otwarcia rektor Kaniewska i dyrektor Czebreszuk.

Zgodnie z greckim prawem samodzielnie mogą prowadzić swoje badania w Grecji tylko naukowcy z tych krajów, które otworzyły swój instytut w Atenach. Dotychczas Polacy mogli być członkami zespołów naukowych, ale bez prawa kierowania nimi. Polski Instytut Archeologiczny w Atenach utworzony jako jednostka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to pierwsza polska naukowa placówka zagraniczna w kraju będącym kolebką europejskiej cywilizacji. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo