Papież tam studiował. Dziś jest bohaterem wystawy [ZDJĘCIA]

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum można oglądać wystawę pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Składa się na nią ponad 60 prac autora nazywanego osobistym fotografem św. Jana Pawła II. Ekspozycja została otwarta 22 października, w dniu wspomnienia liturgicznego polskiego papieża.

Anna Krajkowska

Wernisaż zgromadził liczną publiczność. Wśród znamienitych gości byli m.in. ambasadorowie RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej, Anna Maria Anders i Janusz Kotański, szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki i abp Marek Jędraszewski.

„Bujak to artysta, którego twórczość zawsze była związana z duchowością człowieka. Był od początku zainteresowany rytuałami religijnymi i tajemnicą liturgii mszy świętej. Jednak najważniejszym wątkiem jego twórczości jest oczywiście osoba Jana Pawła II, który był takim duchowym przewodnikiem Adama Bujaka, co sam twórca zawsze podkreśla”

– mówiła podczas wernisażu kuratorka wystawy, Magdalena Święch.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, fotografując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek.

„Zdjęcia Adama Bujaka nie tylko dokumentują kapłańska drogę i pontyfikat św. Jana Pawła II, ale stanowią również niezwykły portret Polski w przełomowych momentach historycznych”

– mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Fotografie Adama Bujaka skupiają się na emocjonalnym odbiorze przez publiczność. Autor nie unika w zdjęciach patosu. Wydarzenia związane z życiem religijnym pokazuje w sposób podkreślający ich wagę. Autor nigdy nie ukrywał poglądów religijnych i jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty. Duchowość i mistycyzm wybrzmiewa z przepełnionych kontemplacją ujęć.

„Wystarczy spojrzeć na tę twarz. To jest dobroć wspaniałego Ojca” – zauważa Adam Bujak. 

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród studentów Angelicum. Dla nich jednak ma wyjątkowy wymiar, bowiem Karol Wojtyła tam studiował po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1946 roku. Ukończył je dwa lata później i otrzymał tytuł doktora za pracę „Problem wiary u świętego Jana od Krzyża”.

Rzymska eskpozycja została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie była pokazywana w ubiegłym roku oraz Instytut Polski w Rzymie. Partnerami wydarzenia są Angelicum, Instytut Kultury św. Jana Pawła II, Fundacja św. Mikołaja (Teologia Polityczna). 

Dłuższą relację z wernisażu będzie można przeczytać w środę na łamach „Gazety Polskiej”.

Ekspozycję na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie można oglądać do 9 grudnia.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo