Jak przykryć porażkę Tuska? Kierwiński poszedł do mediów i zaklinał rzeczywistość

Osoby popierane przez Donalda Tuska to zarówno Mieczysław Struk, jak i Agnieszka Pomaska. Tusk buduje drużynę – przekonywał dziś w radiu Marcin Kierwiński. Problem w tym, że popierana przez Tuska Pomaska przegrała z kandydatem Neumanna. Ale teraz o tym cisza w Platformie.

Marcin Kierwiński
Zbyszek Kaczmarek

Tusk poparł oficjalnie dwoje kandydatów na szefów wojewódzkich struktur Platformy Obywatelskiej w wyborach, które odbyły się w sobotę. Oboje tę walkę przegrali. Zwyciężyli kandydaci popierani przez Bogdana Zdrojewskiego czy Sławomira Neumanna.

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński był dziś w Programie Trzecim Polskiego Radia pytany, dlaczego kandydaci na szefów regionów Platformy popierani przez Donalda Tuska przegrali wybory. Jak tłumaczył to poseł PO?

"Wszyscy jesteśmy kandydatami i protegowanymi w tym zakresie Donalda Tuska. Donald Tusk dostał 98 proc. głosów członków Platformy"

- przekonywał Kierwiński. Trudno było nie wygrać, skoro nie miał kontrkandydata...

Wygrali ludzie z PO

Kierwniński zapewniał, że "osoby popierane przez przewodniczącego Donalda Tuska wygrały także w swoich regionach".

Osoby popierane przez Donalda Tuska to zarówno pan Struk, jak i pani poseł Pomaska. To zarówno pan prezydent Szełemej, jak i pan poseł Jaros. Donald Tusk jest człowiekiem, który buduje drużynę i nie ingeruje w demokrację wewnętrzną

- zaklinał rzeczywistość Kierwiński.

"To, że na Dolnym Śląsku wypowiedział się, że mamy dwóch świetnych kandydatów, a on osobiście zagłosowałby na jednego, to naprawdę nie oznacza, że wszyscy członkowie Platformy myślą w sposób identyczny"

- przekonywał.

Pytany, dlaczego na czele zarządów regionalnych partii nie ma kobiet, przekonywał, że w jego macierzystym regionie mazowieckim jest "bardzo wiele kobiet ważnych dla życia politycznego".

A gdzie kobiety?

Kierwiński był dopytywany, czy w związku z tym na pewno zachowany zostanie parytet płciowy w nowym zarządzie PO i będzie połowa kobiet i mężczyzn.

"To jest bardzo mocna deklaracja pana przewodniczącego Donalda Tuska, że jeżeli chodzi o wiceprzewodniczących i wybieralnych członków zarządu, jego wskazania będą jasne, on będzie zgłaszał parytet, równą liczbę mężczyzn i kobiet" - przekonywał sekretarz generalny PO.

Pytany był także, czy nowym rzecznikiem prasowym partii będzie kobieta.

"Rzecznikiem na razie jest pan poseł Jan Grabiec, któremu gratuluję, bo został świeżo szefem mojego regionu mazowieckiego. Nic mi nie wiadomo, że w tym zakresie miały zachodzić jakiekolwiek zmiany" - wyjaśnił Kierwiński.

W sobotę Platforma Obywatelska wybrała przewodniczącego, którym został Donald Tusk (jako jedyny kandydat otrzymał 97,4 proc. głosów), a także szefów regionów i powiatów. W sześciu regionach jest nowy przewodniczący.

Teraz przed PO ukonstytuowanie się nowej Rady Krajowej i wybór nowego Zarządu Krajowego, w którym w myśl statutu będzie aż 10 wiceprzewodniczących (dotąd było czterech). Połowę wiceprzewodniczących mają stanowić kobiety.

 

Źródło: niezalezna.pl, 300polityka,pl, twitter.com, PAP

#polityka

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo