O co chodzi ze zmianą czasu? Wyjaśniamy!

Wydaje się, że decyzja o likwidacji zmiany czasu jest racjonalna, chociaż walka o to trwała bardzo długi czas. Szczerze mówiąc dla mnie za długo, ale ważne jest, że ta zmiana następuje - ocenił europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Zdjęcie autorstwa Anastasiya Vragova z Pexels

Od 2022 w Polsce nie będziemy już zmieniali czasu, ponieważ zlikwidowany zostanie tzw. „czas letni”. Spowodowane jest to decyzją Parlamentu Europejskiego, ale temat ten był poruszany już od wielu lat. Dlaczego tak długo zwlekano z likwidacją zmiany czasu? 

Przypomnę, że walkę o to, żeby nie było szkodliwej dla zdrowia, także z punktu widzenia ekonomicznego, zmiany czasu podjął Parlament Europejski już w kadencji 2004 - 2009. To trwało długo, ponieważ różne kraje, na przykład Niemcy były temu przeciwne, miały jakieś swoje powody. Na szczęście Parlament Europejski jeszcze ubiegłej kadencji to zmienił, trwało to dużo czasu, ale na szczęście to się już kończy. 

Dlaczego Polska nie mogła tego zrobić sama we własnym zakresie? 

Były takie założenia, że robimy to wszyscy razem, tak żeby nie stwarzać dodatkowego zamieszania i nie byłoby to dobre, gdyby poszczególne państwa robiły to na własną rękę.

Czy obecnie ta zmiana czasu ma jeszcze w ogóle jakiś sens, na przykład pod względem oszczędności energii? 

Trwała dyskusja na ten temat. Podkreślano przede wszystkim kwestie zdrowotne, ale w dyskusji poruszane były także kwestie ekonomiczne, także energetyczne. Wydaje się, że decyzja o likwidacji zmiany czasu jest racjonalna, chociaż walka o to trwała bardzo długi czas. Szczerze mówiąc dla mnie za długo, ale ważne jest, że ta zmiana następuje. 

Dlaczego Polska trafi do strefy czasu wschodnioeuropejskiego, skoro większość terytorium naszego kraju leży w strefie czasowej środkowoeuropejskiej? 

Parlament Europejski zdecydował się podzielić na trzy strefy - zachodnioeuropejską, środkowoeuropejską oraz wschodnioeuropejską. Nas łatwiej było zaliczyć do tej strefy niż inne kraje naszego regionu, dlatego podjęto taką a nie inną decyzję.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo