Arabia Saudyjska: Książę miał planować zamach na króla

Jak podała w poniedziałek Associated Press - Said al-Dżabri, były saudyjski urzędnik do spraw bezpieczeństwa przekazał, że następca saudyjskiego tronu twierdził, że jest gotów zabić króla Arabii Saudyjskiej. Plany zamordowania władcy książę Muhammad ibn Salman miał w 2014 roku przekazać ówczesnemu szefowi wywiadu.

książę Muhammad ibn Salman
By Mazen AlDarrab - Sent, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32402247

"Chcę zamordować króla Abdullaha. Dostanę z Rosji pierścień z trucizną. Wystarczy, że uścisnę mu rękę, a on zakończy życie”

– miał Muhammad ibn Salman, według Al-Dżabriego, powiedzieć Muhammadowi ibn Najifowi kierującemu wówczas ministerstwem spraw wewnętrznych. Saudyjski wywiad miał potraktować sprawę „poważnie”.

W owym czasie Muhammad ibn Salman, syn ówczesnego następcy tronu Salmana ibn al-Aziza as-Su’ud, nie pełnił żadnej funkcji w rządzie, i - jak pisze Associated Press - był odźwiernym w rezydencji ojca. Dziś jest ministrem obrony Arabii Saudyjskiej – w momencie powołania na urząd był najmłodszą osobą na tym stanowisku na świecie, a także przewodniczącym Rady Gospodarki i Rozwoju i de facto władcą królestwa. W 2018 roku "Forbes" umieścił go na ósmym miejscu wśród najbardziej wpływowych osób na świecie.

Ojciec księcia wstąpił na tron w 2015 roku, gdy jego poprzednik, a zarazem przyrodni brat, król Abdullah zmarł z przyczyn naturalnych.

Al-Dżabri, współpracujący niegdyś z amerykańskimi służbami do zwalczania terroryzmu, a obecnie przebywający na wygnaniu w Kanadzie, w wywiadzie dla programu „60 Minutes” w amerykańskiej telewizji CBS poinformował, że jego wypowiedzi nie są gołosłowne, bowiem dysponuje nagraniami, które „mogą ujawnić wiele saudyjskich i amerykańskich sekretów”.

Były saudyjski urzędnik opisał 36-letniego następcę tronu Arabii Saudyjskiej jako „psychopatę i zabójcę” i dodał, że „książę Muhammad ibn Salman nie spocznie dopóki nie ujrzy go martwego”.

Na prośbę o skomentowanie wysuwanych przez niego oskarżeń rząd Arabii Saudyjskiej przekazał dziennikarzom CBS, że „Al-Dżabri jest zdyskredytowanym byłym urzędnikiem państwowym z długą historią fabrykowania informacji w celu ukrycia popełnionych przez siebie przestępstw finansowych”.

Syn i córka Al-Dżabriego zostali w marcu 2020 roku zatrzymani w Rijadzie i skazani na karę odpowiednio 9 lat i 6,5 roku więzienia za pranie pieniędzy. Zdaniem Human Rights Watch wyrok został wydany, by zmusić byłego saudyjskiego urzędnika do powrotu do ojczyzny.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo