Dzięki inwestycji PGE Ustka staje przed szansą na rozwój gospodarczy

PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Baltica i miasto Ustka podpisały list intencyjny w sprawie umiejscowienia portu serwisowego dla projektowanych morskich farm wiatrowych w Ustce. To ważne wydarzenie tak dla PGE, jak i dla miasta – dzięki tej umowie na nowych inwestycjach zyskają lokalne przedsiębiorstwa.

Podpisy na dokumencie złożyli w usteckim magistracie prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki oraz burmistrz Ustki Jacek Maniszewski.

W Polsce istnieje wiele dużych portów, jak te w Gdańsku czy Gdyni, jednak istnieją również te mniejsze w nadmorskich miejscowościach, które dzięki inwestycjom PGE będą mogły rozwijać się w nowym kierunku. W ten sposób PGE wpływa na rozwój lokalnej gospodarki. Przykładem jest tutaj port w Ustce, który dzięki możliwej lokalizacji portu serwisowego, będzie się dynamicznie rozwijał i zyska na znaczeniu. Dzięki tej inwestycji w Ustce mogą powstać nowe miejsca pracy, a samo miasto i region zyskają nowe możliwości oraz przyciągną kolejne inwestycje. 

Port w Ustce to optymalna lokalizacja

Warto tutaj dodać, że PGE wraz z Ørsted realizuje budowę największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – będzie to projekt Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. W ramach wspólnego projektu PGE odpowiada m.in. za wybudowanie i działalność operacyjną portu serwisowego, który stanie się bazą dla wspólnie realizowanych morskich farm wiatrowych.

W Krajowym Planie Odbudowy podkreślono, że sektor morskiej energetyki wiatrowej stanowi szansę dla rozwoju gospodarczego Polski. Plan zakłada również zbudowanie i rozwój tzw. local content, którego kluczowym elementem jest budowa krajowej infrastruktury portowej, służącej budowie, a następnie eksploatacji morskich farm wiatrowych.

– Jako gospodarz miasta cieszę się z nowych możliwości gospodarczych dla Ustki, chcemy je efektywnie wykorzystać. Cieszy mnie także deklarowane przez PGE wsparcie naszych działań w celu przebudowy usteckiego portu wraz z budową dojazdu do niego z ominięciem centrum miasta. Liczę także na zaangażowanie PGE w realizację projektów społecznych, tak potrzebnych naszym mieszkańcom

– podkreślił podczas spotkania burmistrz Ustki Jacek Maniszewski.

Dodał, że na korzyść tej lokalizacji przemawia położenie portu w Ustce w stosunku do planowanych farm wiatrowych, jego wielkość, dobre warunki nawigacyjne, dostępność terenów inwestycyjnych, a także pozytywne nastawienie do planowanego przedsięwzięcia lokalnej społeczności, władz miasta oraz zarządu portu.

Droga do zeroemisyjności

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreślił, że dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej, największego producenta energii elektrycznej w Polsce, lokalizacja portu serwisowego w Ustce jest niezwykle ważna. – Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku – zaznaczył prezes zarządu PGE.

– Nasza spółka jest partnerem wiarygodnym i lojalnym. W miejscach, w których jesteśmy, zawsze angażujemy się nie tylko w rozwój biznesu, ale również w lokalną aktywność społeczną. Deklaruję więc, że będziemy wspierali miasto tam, gdzie tylko będziemy mogli i żeby biznes mógł się tutaj rozwijać

– dodał.

Prezes Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że nowa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim, którą PGE buduje wspólnie z duńskim partnerem firmą Ørsted, powstanie w odległości ok. 60 km od brzegu.

– To będzie inwestycja, która będzie szalenie ważna nie tylko dla miasta Ustki i regionu, na czym szczególnie nam zależy, ale także dla całej polskiej gospodarki

– zaznaczył Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że w pierwszym etapie inwestycji PGE i Ørsted mają zamiar wydać 40 mld zł.

– Nie będziemy na morzu jedynym inwestorem, ale będziemy największym, przynajmniej w tym pierwszym etapie, w najbliższym 10-leciu – ocenił.

Zaznaczył, że budowa morskich farm wiatrowych będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Dodał, że przewidywania są takie, iż biznes offshorowy przyniesie ok. 70 tys. nowych miejsc pracy, a także będzie narzędziem do osiągnięcia przez Polskę zeroemisyjności do 2050 r.

– Przede wszystkim zależy nam, aby na tym wielkim placu budowy, jakim będzie Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej polskich przedsiębiorców

– mówił prezes Dąbrowski, zapewniając, że celem PGE jest wsparcie polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców.

Rozpoczęcie prac w 2024 r.

Wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Baltica Grzegorz Wysocki podkreślił, że podpisując list intencyjny sygnatariusze realizują wielki plan wykorzystania potencjału offshorowego w Polsce.

– Dzisiaj zadeklarowaliśmy, że będziemy wspólnie chcieli zorganizować naszą bazę serwisową farm wiatrowych, będziemy operować tymi farmami wiatrowymi i z naszego punktu widzenia to jest sukces. Za ten sukces operacyjnie będzie odpowiadała PGE Baltica i deklarujemy, że z całą determinacją będziemy realizować powierzone nam zadania przez Grupę Kapitałową PGE

– mówił Wysocki.

Rozpoczęcie prac budowlanych związanych z dostosowaniem Portu w Ustce do potrzeb serwisowych PGE zaplanowano na 2024 rok, a ich zakończenie na 2026 rok.

 

 Źródło: niezalezna.pl

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo