Zybertowicz: Sądzę, że Unia Europejska ustąpi, Polska też

Sądzę, że Unia Europejska ustąpi, Polska też - w zakresie wycofania się z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - podkreślił w poniedziałek doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz pytany czy rząd będzie forsował twarde stanowisko ws. praworządności.

fot. niezalezna.pl

Zybertowicz w radiu TOK FM odniósł się do wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanego w poniedziałkowym dzienniku "Financial Times", w którym szef rządu zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał też Brukselę, by - jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności - wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych.

Zybertowicz pytany, czy rząd jest w stanie "dojść do ładu z KE", czy zachowa twarde stanowisko i będzie musiał zrezygnować z pieniędzy z Funduszu Odbudowy odpowiedział:

"Sądzę, że Unia ustąpi, a Polska w tym zakresie, na jaki wskazał w wywiadzie dla "Financial Times" premier - czyli w zakresie wycofania się z Izby Dyscyplinarnej (Sądu Najwyższego) też ustąpi".

- Natomiast nie ustąpimy wobec procesu, który jest destrukcyjny dla Unii - dodał Zybertowicz. Zwrócił uwagę, że jeśli UE jest ważnym osiągnięciem cywilizacyjnym, który uchronił nasz kontynent na wiele dekad od konfliktów zbrojnych, to "naginanie reguł niezgodnie z zasadą przyznania uprawnień organom UE może doprowadzić do rozsadzenia tego projektu cywilizacyjnego".

Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu w Parlamencie Europejskim wyraźnie wskazał, że są dwie ścieżki integrowania i zmieniania UE. Ścieżka traktatowa, gdy poszczególne państwa w otwartym procesie mogą się wypowiedzieć, negocjować i ustalać kierunki zmian oraz ścieżka zakulisowych reinterpretacji aktów prawnych - podkreślił. - Władze polskie zdecydowanie przeciwstawiają się sędziowskim metodom pogłębiania integracji - poza radarem opinii publicznej i z pomijaniem możliwości wypowiedzenia się poszczególnym państwom - dodał profesor.

Pytany czy prezydent Andrzej Duda bierze udział w konsultowaniu m.in. projektów dotyczących sądownictwa i z kim je konsultuje odpowiedział:

"oczywiście. Proces tworzenia ustaw jest procesem politycznym. Konsultuje przede wszystkim z samym premierem".

Zybertowicz przyznał, że obozie PiS "są wewnętrzne napięcia i kluczowe decyzje muszą być efektem procesu uzgodnień".

Zapytany, czy nie niepokoi go, że nie ma długo konsensusu w obozie władzy, jak te zmiany w zakresie sądownictwa mają wyglądać odpowiedział:

"o wiele bardziej niepokoi mnie niekorzystna dla naszego kraju postawa polskich europarlamentarzystów na forum międzynarodowym - mam na myśli europosłanki i posłów opozycji".

W czwartek PE przyjął rezolucję, w której głęboko ubolewa nad decyzją polskiego TK z 7 października, określając ją "jako atak na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całość" i twierdząc, że Trybunał nie ma mocy prawnej i został przekształcony "w narzędzie legalizacji bezprawnych działań władz".

W rezolucji, która ma charakter niewiążący i została przyjęta 502 głosami, przy 153 przeciw i 16 wstrzymujących się, PE żąda m.in., aby pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które "rażąco, celowo i systematycznie podważają wartości europejskie", oraz wzywa Komisję Europejską i Radę Europejską do działania.

Polska w lipcu br. została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. Na początku października wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta oddaliła wniosek Polski o uchylenie lipcowego postanowienia.

W sierpniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarną SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i "w ten sposób zniknie przedmiot sporu" z UE. We wtorek również premier Mateusz Morawiecki w debacie w Parlamencie Europejskim po wystąpieniach europosłów poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo