Nowa mutacja Covid. Zakażenie po dwóch minutach

Na Białorusi odnotowano nową odmianę koronawirusa. Delta Light według tamtejszego ministerstwa zdrowia jest dużo bardziej zaraźliwa.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Przede wszystkim krąży koronawirus w tzw. wariancie Delta, ale od września zaczęliśmy odnotowywać przypadki takiego wariantu jak Delta Light. Na razie żadnych różnic nie obserwujemy, przypadki są jednakowe –

podał w państwowej telewizji wiceminister zdrowia i główny lekarz sanitarny Białorusi Alaksandr Tarasienka.

Mówiąc o tempie działania wirusa zaznaczył, że wcześniej podawano, że potrzebuje ponad 15 minut, by przejść z człowieka na człowieka. „Obecnie potrzebuje dosłownie minuty, dwóch” – precyzował.

Wiceminister podał, że w kraju chorują najczęściej ludzie w wieku od 30 do 39 lat oraz od 40 do 49 lat. Inaczej sytuacja wygląda w Mińsku, gdzie zakażenie najczęściej dotyczy osób w wieku 18-29 lat.

W ostatni piątek ministerstwo zdrowia Białorusi na swoim profilu w komunikatorze Telegram odwołało obowiązek noszenia maseczek ochronnych i przestrzegania dystansu w instytucjach i środkach transportu. Nastąpiło to po ostrej krytyce ze strony białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki.

Wcześniej ministerstwo zdrowia ogłosiło, że z powodu wzrostu zachorowań na Covid-19 odwołuje udzielanie planowej pomocy medycznej. Łukaszenka również skrytykował tę decyzję i resort ogłosił, że zostanie ona zmieniona.

W nowym rozporządzeniu ministerstwo nakazało opracowanie sposobu podzielenia szpitali i przychodni na poszczególne strefy z określonymi zasadami przemieszczania się lekarzy i pacjentów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, tvp.info, Bielsat

#koronawirus

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo