Szczerski w ONZ. Dzięki Polsce wydane zostanie międzynarodowe oświadczenie potępiające Łukaszenkę

Dziś ambasador Krzysztof Szczerski - w ramach prac Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ ds. społecznych, humanitarnych i praw człowieka - będzie rozmawiał m.in. ze specjalną sprawozdawczynią ONZ ds. sytuacji w zakresie praw człowieka na Białorusi Anaïs Marin. Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, dzięki zabiegom polskiej dyplomacji ma dojść do wydania wspólnego oświadczenia międzyregionalnej grupy ponad 40 państw członkowskich ONZ, na temat eskalacji naruszeń praw człowieka na Białorusi, hybrydowych działań na granicy z Unią Europejską związanych ze zorganizowanym przerzutem osób oraz blokowania pomocy humanitarnej dla osób znajdujących się przy granicy na terenie Białorusi.

U.S. Department of State from United States, Public domain, via Wikimedia Commons

W oświadczeniu mają zostać potępione represje reżimu w Mińsku wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, mniejszości narodowych, dziennikarzy oraz aktywistów na rzecz obrony praw człowieka. Łukaszenka zostanie wezwany do zaprzestania represyjnych praktyk oraz natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia wszystkich bezpodstawnie zatrzymanych.

Państwa-sygnatariusze oświadczenia wezwą też władze białoruskie do zaprzestania intrumentalizacji migracji do celów politycznych i innych działań hybrydowych. Potępione mają również być działania służb Łukaszenki polegające na organizowaniu nielegalnej imigracji do UE oraz niedopuszczania pomocy humanitarnej dla wykorzystywanych imigrantów. 

Wśród państw, które podpiszą się pod oświadczeniem, mają znaleźć się wszystkie kraje UE oraz m.in. USA, Kanada, Australia, Japonia i Korea Płd.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo