Premier Morawiecki: Prawo do ochrony zdrowia ma każdy obywatel

"Kondycja zdrowotna rodzin, szczególnie w czasach pandemii, jest przedmiotem naszej wielkiej troski i jednocześnie wyzwaniem" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników II Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny, która odbywa się w Kaliszu. Szef rządu podkreślił w liście, że w Polsce prawo do ochrony zdrowia ma każdy obywatel bez względu na sytuację materialną.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/@PremierRP

"Prawo do ochrony zdrowia ma w Polsce każdy obywatel"

W Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu zainaugurowano w niedzielę II Światową Konferencję Zdrowia Rodziny. Organizatorem jest Akademia Kaliska. Patronat nad konferencją objęli ministrowie zdrowia, edukacji i nauki, rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Podczas uroczystości Jan Dziedziczak odczytał list, który premier Mateusz Morawiecki skierował do organizatorów i uczestników konferencji.

„Druga edycja tego międzynarodowego wydarzenia tworzy wyjątkową okazję do podjęcia dyskusji na temat kondycji zdrowotnej rodzin, która szczególnie w czasach pandemii jest przedmiotem naszej wielkiej troski i jednocześnie wyzwaniem – napisał Morawiecki.

Podkreślił, że ta cenna inicjatywa z udziałem przedstawicieli świata nauki i ekspertów instytucji zdrowia publicznego otwiera możliwość analizy wyników badań, prowadzonych w Polsce i na świecie, wskazania nowych obszarów badawczych oraz międzynarodowej dyskusji nad zagrożeniami zdrowia rodziny w czasach kryzysów i wojen.

Premier zaznaczył, że w Polsce prawo do ochrony zdrowia ma każdy obywatel, „niezależnie od sytuacji materialnej ma on zapewniony równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowany ze środków publicznych".

Szczególna ochrona prawna dzieci i kobiet w ciąży 

"Mając na uwadze potrzebę do otoczenia ludzi szczególną opieką, zarówno dzieci jak i kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, znajdują się w naszym kraju pod szczególną ochroną prawną. Zapewnia je zarówno ustawodawstwo krajowe, jak i ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe” – napisał.

Premier wskazał, że programy takie jak kompleksowy program wsparcia dla rodzin „Za życiem”, a także regulacje dotyczące opieki okołoporodowej i diagnostyki prenatalnej to tylko niektóre z kluczowych rozwiązań wprowadzonych z myślą o zdrowiu polskiej rodziny.

"Warto także podkreślić, że 1 września 2020 r. stworzyliśmy możliwość skorzystania z bezpłatnych leków od momentu stwierdzenia ciąży” – przypomniał premier.

Kondycja zdrowotna polskich rodzin 

Rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła powiedział, że tegoroczna konferencja będzie kontynuacją rozważań na temat kondycji zdrowotnej rodzin, podjętych podczas pierwszej edycji w 2019 roku.

"Naszym celem jest tworzenie międzynarodowego forum wymiany i analizy wyników badań prowadzonych w Polsce i na świecie a dotyczących aktualnych zagrożeń zdrowia rodziny w czasach kryzysów i wojen" - powiedział.

Jak podkreślił Wojtyła, konferencja zaplanowana w dniach 24-25 października ma wyjątkowy charakter. W niedzielę uczelnia po raz pierwszy nadała tytuł doktora honoris causa. Otrzymał go sędzia Theodor Meron.

„To wybitny prawnik, światowej sławy znawca międzynarodowego prawa humanitarnego, praw człowieka oraz międzynarodowego prawa karnego. Jest kaliszaninem, tu się urodził i spędził dzieciństwo” – powiedział prof. Wojtyła.

Sesja plenarna oraz sesje panelowe, zaplanowane na poniedziałek, podejmą zagadnienia dotyczące rozwoju sytuacji zdrowotnej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem lat 1990-2020, opieki nad zdrowiem rodziny w Polsce, Izraelu, Mozambiku i na Ukrainie czy rozwoju sytuacji zdrowotnej w krajach Europy Środkowej.

Uczestnicy konferencji wysłuchają też wystąpień na temat palenia tytoniu i epidemiologii chorób odtytoniowych, spożycia alkoholu i epidemiologii chorób alkoholowych oraz praw człowieka w czasach konfliktów zbrojnych.

Do Kalisza przyjechali naukowcy z całego świata, profesorzy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Ukrainy, Litwy, Hiszpanii, Izraela, Włoch, Szwajcarii a nawet z Mozambiku i Rwandy.

Rzecznik uczelni poinformował, że „ze względu na hybrydowy charakter konferencji każdy zainteresowany może w niej uczestniczyć”. Wystarczy - jak podał Jakub Banasiak - zarejestrować się na stronie calisiaconference.com i w formularzu podać adres poczty elektronicznej, na który będą wysłane linki do poszczególnych sesji.

 

Źródło: PAP, Twitter, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo