Ruszają prace archeologiczne na Starym Rynku w Poznaniu

Jutro rozpoczną się w Poznaniu prace archeologiczne związane z modernizacją płyty Starego Rynku. Następnie przebudowie poddana zostanie nawierzchnia rynku, która ma być pokryta kamiennymi płytami i kostką. Prace inwestycyjne mają zakończyć się w 2023 roku.

Wizualizacja płyty Starego Rynku w Poznaniu po przebudowie
poznan.pl

W poniedziałek rozpoczną się prace archeologiczne związane z modernizacją płyty Starego Rynku w Poznaniu. Przebudowa nawierzchni rynku ma ruszyć w przyszłym roku i zakończy się w 2023 r. - podał poznański magistrat.

Magistrat poinformował, że od poniedziałku teren prac archeologicznych będzie wygrodzony, a ponieważ na potrzeby badań zostaną wykonane głębokie wykopy, piesi w północnej części rynku będą mogli poruszać się wyłącznie chodnikami.

"Ruch pojazdów związanych z budową oraz pojazdów uprzywilejowanych będzie odbywał się wydzielonymi trasami. Wykonawca zapewni także dojazd do ratusza i budynku Wagi Miejskiej" – zapewniono w komunikacie.

Dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie Tomasz Płóciniczak zaznaczył, że przeprowadzenie prac archeologicznych jest niezbędne ze względu na historyczny charakter Starego Rynku. Dodał, że wykonawca przystąpi do nich w północnej i centralnej części płyty Starego Rynku.

"Wcześniej przeprowadził badania geologiczne polegające na odwiertach punktowych, a rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na przyszły rok" -wskazał.

W czwartek rozpoczną się prace związane z izolacją ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej.

"Podczas zasadniczych robót budowlanych wyznaczone będą odpowiednie ciągi komunikacyjne, dostęp do poszczególnych budynków dla mieszkańców oraz przedsiębiorców" – wskazał magistrat.

W komunikacie urzędu miasta przytoczono także wypowiedź prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, który wskazał podstawowe założenia realizowanej inwestycji.

"Stary Rynek to miejsce bardzo ważne dla poznaniaków i turystów. Zależy nam na tym, by była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich, dlatego z dużą determinacją podchodzimy do realizacji tej inwestycji. Celem jest poprawa komfortu poruszania się po starorynkowej płycie, w szczególności osób z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że na Starym Rynku będzie więcej zieleni i atrakcyjnych miejsc wypoczynku." - wskazuje prezydent.

Nowa nawierzchnia z kamiennych płyt 

W ramach inwestycji nawierzchnia Starego Rynku zostanie pokryta kamiennymi płytami i kostką - częściowo mają zostać wykorzystane do tego także zabytkowe materiały m.in. granitowe płyty chodnikowe. Chodniki mają zostać obniżone w stosunku do płyty rynku, co ma ułatwić poruszanie się po nowej nawierzchni. Przebudowane zostaną także przyległe do rynku ulice i chodniki.

Pod płytą rynku powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane lub przebudowane zostaną oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa.

"Zakres prac obejmuje również budowę kanału technologicznego i podziemnej stacji transformatorowej, modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej" – opisano w komunikacie.

Na płycie Starego Rynku mają powstać trzy klomby z drzewami i siedziskami oraz "wertykalny ogród" na zachodniej ścianie Galerii Arsenał. Na ul. Jana Baptysty Quadro ma powstać Pasaż Kultury - wyposażone m.in. w mobilną scenę i zadaszenie miejsce do organizowania różnego rodzaju wydarzeń artystycznych.

Zakończenie przebudowy nawierzchni Starego Rynku planowane jest na 2023 rok.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo