Nawet samorząd niemieckiego Lipska może pełnić rolę polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Tak uważa senator KO

- Samorządy wielokrotnie się wypowiadały na tematy prawa polskiego. Samorządy mają prawo. Na tym polega rozdzielność różnych władz, że każda instytucja ma prawo się wypowiadać na temat tego, czy prawo jest przestrzegane, czy jest właściwie stosowane, czy ustawy są zgodne z polską konstytucją - przekonywał senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła, który był jednym z gości redaktor Katarzyny Gójskiej w programie Telewizji Republika "W punkt".

Telewizja Republika

Katarzyna Gójska zapytała senatora PO, jak patrzy na zapis, który się pojawił w rezolucji Parlamentu Europejskiego, z którego wynika, że "w Polsce nie mamy instytucji, która byłaby w stanie dokonywać wykładni zgodności prawa zgodności prawa z ustawą zasadniczą". - Chyba, że to Parlament Europejski będzie dokonywał takiej wykładni, bo PE w tej rezolucji właśnie takiej wykładni dokonuje - zauważyła. - Czy to jest tak, że PE będzie pełnił funkcje Trybunału Konstytucyjnego w Polsce? - zapytała.

[polecam:https://niezalezna.pl/415917-dzialania-europoslow-po-przyniosa-fatalne-skutki-premier-morawiecki-stawia-sprawe-jasno

KO odbiera kompetencje TK

- Ja te słowa odbieram jako odebranie wyłączności w tym przypadku Trybunałowi Konstytucyjnemu do interpretacji i oceniania, co jest zgodne z konstytucją, a co nie. Czyli nie wystarczy nazwać się Trybunałem Konstytucyjnym, żeby mieć zawsze racje, ta racja musi być poświadczona także przez inne instytucje, także w tym przypadku konkretnym przez instytucje unijne 

- stwierdził Jerzy Wcisła. - Jeżeli ustawy zagrażają praworządności w kraju, to nie wystarczy, żeby trybunał stwierdził, że to jest zgodne z konstytucją i to już będzie zgodne z konstytucją. Faktyczny stan jest inny. Ocena w tej debacie w Parlamencie Europejskim była inna i w moim odczuciu parlamentarzyści mają prawo do takiej instytucji. Nie mogą zamknąć sobie ust - dodał. 

Niemieckiego samorządy polskim TK

Redaktor zapytała, czy skoro Parlament Europejski może osądzać, co jest zgodne z konstytucją polską, a co nie, to czy mogą to także robić gminy. - Gminy mogą być sądem konstytucyjnym w Polsce? - zapytała.

- Nie mogą być sądem, ale mogą się wypowiadać i tak odbieram to oświadczenie Parlamentu Europejskiego 

- tłumaczył polityk KO.- Oczywiście, że każda gmina uznać, że coś jest niezgodne z polską konstytucją. Parlament Europejski ma swoje władztwo, Komisja Europejska ma swoje władztwo, jeżeli uzna, że pewne rzeczy są niezgodne z polską konstytucją, to ma prawo orzec tak, jak uważa, a jeżeli ma jeszcze jakieś decyzje wykonawcze, to może uzależnić je od tego  - przekonywał.

Katarzyna Gójska zapytała, czy w takim razie władze niemieckiego miasta Lipsk, mogą badać zgodność polskiego prawa z polską konstytucją.

- Samorządy wielokrotnie się wypowiadały na tematy prawa polskiego. Samorządy mają prawo. Na tym polega rozdzielność różnych władz, że każda instytucja ma prawo się wypowiadać na temat tego, czy prawo jest przestrzegane, czy jest właściwie stosowane, czy ustawy są zgodne z polską konstytucją 

- stwierdziła polityk. 

 

 

Źródło: Telewizja Republika, Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo