Rozpoczynają się Krakowskie Zaduszki Jazzowe!

Koncertem jazzu tradycyjnego "Back to the Roots" rozpoczną się w środę w 66. Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Festiwal – wskazują organizatorzy – jest najstarszą taką imprezą w Europie. Wydarzenie potrwa do soboty. W programie są cztery koncerty i imprezy towarzyszące.

http://krakowskiezaduszkijazzowe.eu/

Jak przypomniał dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stryszowski, w ciągu czterech dni imprezy na krakowskich scenach pojawią się giganci polskiego jazzu. Samo wydarzenie będzie obfitowało także w liczne premiery na wielu płaszczyznach. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest "#JazzDlaWszystkich".

"W tym roku podkreślamy, że jazz jest dla wszystkich. Chcemy, by po jazz sięgali zwłaszcza ludzie młodzi – by tam szukali dla siebie inspiracji" - wskazał przewodniczący komitetu organizacyjnego Ireneusz Raś.

Pierwszego dnia festiwalu, którego gospodarzem będzie Małopolski Ogród Sztuki, miłośnicy jazzu i kina będą mieli okazję uczestniczyć w prapremierowym pokazie filmu dokumentalnego "Na zawsze Melomani" w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Dokument opowiada historię narodzin jazzu w Polsce i przedstawia losy zespołu Melomani z lat 1948-1960. W składzie tego właśnie bandu grały ówczesne gwiazdy jazzu, ale także przyszli wielcy twórcy zarówno muzyki filmowej, jak i samych filmów.

Po premierze rozpocznie się koncert otwarcia festiwalu "Ogrody Jazzu Tradycyjnego - Back to the Roots". Zagrają przedstawiciele jazzu tradycyjnego - Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band oraz Old Metropolitan Band.

Drugi dzień festiwalu – czwartek - zadedykowano zespołowi Laboratorium, który został założony w 1970 roku przez Marka Stryszowskiego wspólnie z Januszem Grzywaczem.

Podczas koncertu jubileuszowego "Laboratorium po pięćdziesiątce" w Nowohuckim Centrum Kultury pojawią się goście specjalni, m.in. wybitny skrzypek Adam Bałdych, wibrafonista Bernard Maseli oraz wokalistka jemeńskiego pochodzenia Rasm Almashan.

W piątek festiwal przeniesie się do Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie specjalnie przygotowany program zaprezentuje gwiazda tej edycji festiwalu - ceniony pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent Marcin Masecki ze swoim Trio oraz Capellą Cracoviensis.

W sobotę organizatorzy zapraszają na "Krakowską Galę Jazzu w Słowaku". Rozpocznie ją "A Story of Polish Jazz - second edition – w hołdzie dla Jarosława Śmietany". Na scenie pojawi się córka Jarosława Śmietany, Alicja, skrzypaczka grająca na co dzień w London Philharmonic Orchestra, a także najwybitniejsi wykonawcy polskiego jazzu m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz. Koncert uświetni swoim występem również Aga Zaryan. W drugiej części koncertu premierowo wystąpi międzypokoleniowy zespół fusion jazzowy - the Generations łączący, jazz i hip-hop.

Galę zwieńczy wręczenie "Złotej Gwiazdy Helikonu" – czyli nagrody, której historia związana jest w krakowskim klubem jazzowym Helikon. Organizatorzy festiwalu w tym roku wrócili do tradycji wręczania tego wyróżnienia.

W ramach wydarzeń towarzyszących 66. Krakowskim Zaduszkom Jazzowym zaplanowano jam sessions organizowane w najpopularniejszych klubach jazzowych, a także kilka innych przedsięwzięć artystycznych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo