Dyfuzor zapachowy – jak działa?

Dyfuzor zapachowy to niewielkie urządzenie, które docenią wielbiciele świec i kominków zapachowych. W porównaniu do innych środków aromatoterapii dyfuzor jest znacznie ekonomiczniejszy w codziennym użytkowaniu, a także wydajniejszy i bezpieczniejszy w użyciu. Przede wszystkim wykorzystywany jest do rozpylania zapachów w pomieszczeniach. Jak działa dyfuzor zapachowy? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@asundermeier

Dyfuzor zapachowy – co to jest?

Dyfuzor zapachowy to niewielkie urządzenie, które wykorzystuje się do rozpylania zapachów w pomieszczeniach. Do dyfuzorów stosuje się specjalne aromaty. Najczęściej takie urządzenia wybierane są przez osoby ceniące sobie aromatoterapię w zaciszu domowym. Często wykorzystywane są do neutralizacji przykrych zapachów w domu czy łazience. Jednakże dostępne są profesjonalne dyfuzory zapachowe, nazywane urządzeniami aromatyzującymi, które są zdecydowanie efektywniejsze, mają inne przeznaczenie i mogą być wykorzystywane do aromamarketingu. Ponadto nowoczesne dyfuzory zapachowe to urządzenia bardzo estetyczne i funkcjonalne. Z powodzeniem ustawimy je w reprezentacyjnym miejscu, dzięki czemu dodatkowo ozdobią nasze wnętrza i dodadzą im charakteru. 

Dyfuzor zapachowy – co warto wiedzieć?

Domowy dyfuzor zapachowy to urządzenie przeznaczone do rozpylania w powietrzu aromatu wybranego olejku eterycznego. Takie urządzenia mogą przyjmować formę nawilżaczy z funkcją aromaterapii, aromatyzerów czy nebulizatorów. Nawilżacz z funkcją aromaterapii działa poprzez podgrzewanie wody z dodatkiem olejku oraz emitowanie nawilżającej, nasycającej powietrze zapachem pary wodnej. Aromatyzer wykorzystuje wyłącznie olejki zapachowe, bez konieczności ich rozcieńczania. Natomiast nebulizator technologię ultradźwiękową, aby rozpylić drobiny olejku wymieszanego z wodą bez efektu zwilżania powietrza. 

Najpopularniejsze są przede wszystkim aromatyzery i nawilżacze, jednak te wybieramy raczej, kiedy to funkcja nawilżania jest dla nas ważniejsza niż funkcja aromaterapii.

Dyfuzor zapachowy – jakie ma zastosowania?

Rolą dyfuzora zapachowego jest przede wszystkim wytwarzanie w powietrzu aromatycznej mgiełki, która w niektórych urządzeniach ma także możliwość nawilżania powietrza. Dzięki aromatyzerom zwiększamy komfort przebywania w danym pomieszczeniu, w którym zapach jest bardzo przyjemny, ale także wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Stosowane olejki eteryczne mogą być stosowane w wielu dolegliwościach, a z drugiej strony mogą być ważne w odstraszaniu niektórych owadów czy insektów. 

W czym pomocne są olejki eteryczne? Mogą łagodzić objawy schorzeń dróg oddechowych, jak katar czy łzawienie oczu. Mogą być pomocne przy bólach głowy, braku apetytu, senności, przewlekłym uczuciu zmęczenia i znużeniu. Co jest ważne, ich stosowanie może mieć na nas działanie uspokajające, relaksujące, a także zmniejszające skutki odczuwanego stresu w ciągu dnia. Natomiast ważne jest ich odpowiednie stosowanie, albowiem nie wszystkie olejki mogą być podgrzewane czy nie wszystkie mogą być ze sobą łączone. Warto przestrzegać też zaleceń dotyczących ich dawkowania. 

Dyfuzor zapachowy – jaki wybrać?

Różne dyfuzory zapachowe mogą działać innej zasadzie – poprzez podgrzewanie wody z olejkami eterycznymi czy  wprowadzanie cząsteczek olejków w drgania za pomocą ultradźwięków. Za jedne z najlepszych uważa się te, które wykorzystują w swojej pracy zimną dyfuzję, nie podnosząc temperatury olejków do poziomu, który mógłby wpłynąć negatywnie na ich działanie. Jest to istotne, jeśli z dyfuzora korzystamy również w celach leczniczych lub terapeutycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dyfuzor do olejków eterycznych?

  • sposób zasilania – dyfuzory mogą być zasilane prądem stałym z sieci lub zasilane akumulatorowo czy bateryjnie. Niektóre z nich mogą okazać się  praktyczniejsze pod względem swojej mobilności. 
  • pojemność zbiorniczka na wodę, wodę i olejek czy olejek eteryczny – im będzie większa, tym dłużej urządzenie będzie pracowało bez konieczności ponownego napełniania. 
  • wydajność – czyli ilość zapachowej mgiełki, jaką produkt jest w stanie wyemitować w ciągu godziny pracy oraz/lub powierzchnia, jaką może pokryć swoim działaniem.
  • opcje programowania – oprócz włącz/wyłącz istnieją również modele, które można programować na określony czas pracy.
  • funkcje dodatkowe – jak podświetlenie.
  • system automatycznego wyłączania –chroni urządzenie przed uszkodzeniem w przypadku braku płynu oraz pozwala na oszczędność energii, kiedy użytkownik zwyczajnie zapomni je wyłączyć. 
  • rozmiar oraz design.

 

Źródło: zestawienie.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo