Papież Franciszek apeluje: przekraczajmy mury egoizmów

Papież Franciszek oznajmił dzisiaj, że obowiązkiem chrześcijan jest przekraczanie "murów egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych". "Wszyscy możemy być braćmi" - mówił przedstawicielom Fundacji Centesimus Annus. To tytuł społecznej encykliki św. Jana Pawła II z 1991 roku.

Papież Franciszek
pixabay.com/Annett_Klingner

Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników konferencji fundacji, która odbyła się pod hasłem "Solidarność, współpraca i odpowiedzialność. Antidotum, by zwalczać niesprawiedliwość, nierówności i wykluczanie".

"Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do miłości bez granic i bez limitów; to znak i świadectwo tego, że można przekroczyć mury egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych, władzy pieniądza, która często decyduje o sprawach narodów"

- powiedział papież.

Następnie dodał, że należy przekraczać bariery "ideologii, które dzielą i wzmacniają nienawiść, każdą barierę historyczną i kulturową, i przede wszystkim obojętność".

"Może to wydawać się utopią", ale "my wolimy wierzyć, że jest to marzenie możliwe do zrealizowania"

- podkreślił Franciszek.

Przypomniał, że niepewność i tymczasowość, które naznaczają życie wielu osób i wspólnot, pogłębiły się z powodu "systemu ekonomicznego, odrzucającego życie w imię bożka pieniądza oraz podsycającego postawy chciwości wobec zasobów Ziemi i różne formy niesprawiedliwości".

Zdaniem papieża odpowiedzią nie może być tylko potępianie tych zjawisk, ale przede wszystkim aktywne krzewienie dobra.

Jak dodał, trzeba "przełożyć na praktykę nauczanie społeczne Kościoła" i krzewić ekonomię na miarę godności człowieka.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo